ПІДТРИМАТИ НАС
Допомога
ЗСУ

Чому Facebook видалив наш допис: фейкове відео про ТЦК

Наш допис у Facebook було видалено за спам через скриншот фейкового відео, яке продовжує залишатися доступним на платформі. Ми замалювали обличчя чоловіка на фото та спробували опублікувати пост ще раз, сподіваючись на ваше максимальне поширення. Це відео, де нібито працівник ТЦК вибачається перед військовими, є російською пропагандою, що активно поширюється в українськомовному сегменті Інтернету.
ФЕЙКИ
ФЕЙКИ

Якщо вам здається, що ви вже читали цей текст на нашій ФБ сторінці, вам не здається. Фейбук щойно видалив наш допис за спам. Ймовірно через скрин фейку. Ми замалювали обличчя чоловіка на фото і пробуємо опублікувати ще раз. Дуже просимо вас максимально поширити цей допис, що вже розміщено на нашому фейсбуці!

Що показово — сам фейк з фейковим відео досі доступний у фейсбуці.

Як можна побачити на скрині нижче:

 
 

Доброго ранку! Не чекали? А ми до вас зі спростуванням мізкодробильного фейку про ТЦК. Його вкинули росіяни, але це не завадило багатьом українцям ним завзято ділитися та коментувати.

Про що йдеться
Відео, на якому нібито працівник ТЦК вибачається перед українськими військовими, набрало лише у фейсбуці майже 600 тисяч (sic!) переглядів, 1500 коментарів та 10 тисяч вподобайок!
“Тцкашник потрапив на фронт і заспівав по іншому”, - такий текст накладено на відео.
“ЗВернення від колишнього співробітника ТЦК до усіх, до народа України”, - а так підписали це відео.
Спростування

Ми перевірили цю інформацію і можемо вас запевнити, що це фейк. Але дочитайте текст до кінця, щоб зрозуміти важливі деталі.

 

 

Перше, що робимо – шукаємо першоджерело вкиду. Для цього ми знайшли обліковку tiktok за водяною маркою “petrotremcykvolin” на відео, зробили скриншот кадру та завантажили його в розділ “Картинки” пошукових систем. Завжди найкраще використовувати кілька пошукових систем, щоб отримати більше результатів.

Google нам показав, що відео завантажували протягом другої половини червня на російські телеграм канали та сайти. В дописах можна помітити, що багато з них містять один і той самий текст. Але кожне з цих відео позначене водяною маркою tiktok, тобто найімовірніше саме він і є першоджерелом. А відео звідти просто кочує з одного смітника на інший.
Далі повертаємося на сторінку tiktok. Переглядаємо попередній зміст і бачимо, що вона мертва. Тобто по суті її створили заради одного відео.
За допомогою коду сторінки нам вдалося з’ясувати, що відео завантажили зранку 16 червня 2024 року. Тоді ж воно почало з’являтися й на російських сміттярках.
(Щоб відкрити код, потрібно тицьнути правою кнопкою миші по сторінці та обрати "Переглянути джерело сторінки" або просто натиснути “ctrl+U”. Ще простіше — скористатися цим сервісом: bellingcat github (коректний лінк не даємо, щоб фейсбук не сприйняв це за спам).
Створення сторінку заради вкиду одного фейку в мережу – поширена практика серед російських фейкоробів. Якби першоджерелом було якесь медія або телеграм канал, то викрити "схему" було б простіше.
На новостворених сторінках, російські пропагандисти використовують українську символіку, відео та фотографії військових Збройних Сил України. Усе це вони роблять, щоб збити з пантелику та втертися в довіру.
Тепер погляньмо на саме відео. По очах чоловіка видно, що відео оброблене – очі рухаються неприродно. Також помітно, як розмазуються контури об’єктів при нібито рухах камери.
Подібні відео ви могли зустрічати раніше, їх робили задля розваги з українськими чиновниками, які нібито нецензурно лаяли окупантів.
Ймовірно, для створення такого ефекту було використано фотографію аби короткий шматок якогось відео. Рух губ чоловіка частково збігається зі сказаним, але нехай це вас не вводить в оману, сучасний штучний інтелект уже давно опанував такі трюки.
Тепер щодо звукової доріжки. Вона дуже кринжово звучить. Ми скористалися ресурсом detect resemble (коректний лінк не даємо, щоб фейсбук не сприйняв це за спам), щоб перевірити чи проходила доріжка обробку ШІ. Вердикт ресурсу: звук фейковий.
Утім достатньо навіть просто послухати й переконатися на власні вуха, що звук дійсно фальшивий.
Окупанти, звичайно ж, акцентували на мові. У сценарій вони прописали таке: працівник ТЦК починає говорити російською, йому гуртом роблять зауваження «Державною!», і чоловік починає з огріхами говорити українською. Переконатись в цьому можна на 9-13 секундах.
Наш вердикт: маємо справу зі звичайнісіньким російським фейком.
Короткий підсумок виявлених ознак фейку:
▪️ Навряд чи українські військові ставили б на коліна працівника ТЦК і змушували його публічно просити вибачення. Військові як ніхто інший зацікавлені, щоб їм на заміну прийшли новомобілізовані;
▪️ Навмисно підібрані такі слова, що емоційно тиснуть на глядача: тут і незаконна мобілізація, і згадка про рідних, і спокутування гріхів, і потенційний розстріл;
▪️ Очевидно, що звук накладений на картинку та оброблений ШІ;
▪️ Першоджерело відео дуже сумнівне.
Щойно відео опублікували, його почали поширювати саме на російських сторінках з антиукраїнським контентом. Ймовірно, самі ж автори цього ролика розносять його з "першоджерела" на своїх же розкручених сторінках і каналах. Така практика сприяє тому, що відео якнайшвидше потрапить в український сегмент інтернету.

Якби відео було справжнім, ми б почули природнішу мову та нормальну побудову речень, побачили б відео в кращій якості. А поширювали б його переважно з українських ресурсів. Якщо ми перемножимо виявлені елементи, то отримаємо 99% ймовірність фейку small logo

НАД ПРОЄКТОМ ПРАЦЮВАЛИ
Сова
Сова
фактчекерка на всі крильця
АКТУАЛЬНІ НОВИНИ
01 / 01