ПІДТРИМАТИ НАС
Допомога
ЗСУ

Фейк про "перший гірськолижний курорт у Києві"

В соцмережі TikTok поширюється фейкове відео про нібито “перший гірськолижний курорт у Києві”, яке насправді містить кадри з Німеччини. Як вдалось з'ясувати, ці фейки створюють для розкрутки різних телеграм-каналів.
ФЕЙКИ
ФЕЙКИ

Читачі попросили нас перевірити тік-ток відео про відкриття “першого гірськолижного курорту в Києві”. На каналі стверджують, що три години катання коштує 400 гривень, для військових діє знижка 25%. Аби дізнатись адресу, пропонують перейти в телеграм-канал за посиланням у шапці профілю.

Однак це — фейк. Для створення відео використали кадри з гірськолижного курорту в місті Нойс, що в Німеччині.

 

 

В обліковому записі “afisha_kharkiv1” (понад 110 тисяч читачів) систематично поширюють відео про туристичні принади та цікаві локації, яких насправді немає ні в Києві, ні в Україні. Наприклад, нещодавно опублікували відео з кадрами закладу, який розташований у Таїланді, з написом “У Києві відкрився заклад, де все в рожевих квітах”. Або ролик про “першу шикарну плавучу сауну на Дніпрі”, яка, як ми з’ясували, насправді знаходиться у Берліні.

Усі ці фейки створюють для розкрутки низки телеграм-каналів. Якщо перейти, як і просять, за посиланням в шапці профілю, перед вами відкриється сторінка “Де відпочити Київ?”. Щоб отримати до неї доступ, вам доведеться надіслати запит на приєднання. Щойно ви це зробите, бот “Афіша” почне вас завалювати повідомленнями: “подати заявку”, “підтвердити заявку”, “підтвердити заявку останній раз” і так далі. Щоразу, коли ви натискатимете на ту чи іншу кнопку, вас підписуватиме на різні канали (“Афішний Хрещатик”, “37 вечорів | Київ”, “Давай відвідаємо Київ”).

Окрім того, що це відверто недоброчесна реклама, що вводить в оману, вона має ще один неочевидний наслідок — розкіл українського суспільства. Про це свідчать коментарі під відео: “на передовій вбивають наших військових, а тут багачі жирують!”, “краще б ці гроші на допомогу ЗСУ віддали”, “у Києві курорт, а в Херсоні “сафарі” на людей” тощо. До речі, ми вже досліджували наратив про “сафарі” small logo

Підготувала Мар’яна Пенська.

НАД ПРОЄКТОМ ПРАЦЮВАЛИ
Сова
Сова
фактчекерка на всі крильця
АКТУАЛЬНІ НОВИНИ
01 / 01