ПІДТРИМАТИ НАС
Допомога
ЗСУ

Фотофейк з дітьми та дорослими, яких видають за жертв Голодомору

23 листопада, у День пам’яті жертв голодоморів, соцмережами знову поширився циклічний фотофейк на тему Голодомору в Україні. Розповідаємо, що насправді дві з трьох світлин, які стали вірусними, не мають стосунку ні до території України, ні до періоду 1932-33 років.
ФЕЙКИ
ФЕЙКИ

 

Якийсь тиждень циклічних фейків, їй-богу. Одного разу опубліковані побрехеньки, фейсбук щороку показує людям у “Спогадах”. Вони їх знову коментують і поширюють, відтак навіть раніше спростована дезінформація отримує друге дихання. Саме тому так важливо визнавати й виправляти свої хиби.

Сьогодні, у День пам'яті жертв голодоморів (до речі, його відзначають кожної четвертої суботи листопада, а не третьої, як помилково повідомляє Укрінформ та деякі інші медії), знову завірусився фотофейк із дітьми та дорослими, яких видають за жертв Голодомору.

Авторка неправдивого допису — лікарка й громадська діячка Ольга Богомолець. У неї 117 тисяч читачів, тому не дивно, що вже за годину її пост отримав близько пів тисячі лайків і понад 160 поширень.

Дві з трьох опублікованих нею світлин не мають стосунку ні до території України, ні до періоду 1932-33 років.
 

1. Елементарний пошук за зображеннями показує, що перше фото (де діти сидять на лавці) датується 1921 ріком. Воно зняте на території сучасного Башкортостану (завойована так званою росією республіка).

Того року там почався голод, спричинений широкомасштабним терором і грабежами з боку російської влади, конфіскаціями майна, вилученням продовольства у башкирського населення.

2. На другому зображенні (де маля на руках) — сім’я, що голодує в період Голоду в Надволжі 1921-1922. Регіон прилеглий до річки Волґа, РРФСР.

Встановити достовірно точне місто чи село не вдається, хоча на деяких ресурсах зазначається, що це Оренбурзька область. До речі, чорний квадрат на нашому скрині не випадковий — ми ним закрили оголенну дитину, бо інакше фейсбук заблокує наш допис за “педофілію" (таке блокування вже траплялося раніше).

На сайті «Радіо Свобода» опублікували це фото з підписом "Голодуюча сім'я в селі Асекеєво, що в сучасному Татарстані, 1921 рік".

В англомовній Вікіпедії світлину описують так: "Голод, місцевість Бузулук (на річці Самарі) в Оренбурзькій області (РРФСР). Цією світлиною часто зловживають (переважно без жодних підписів чи посилань на джерела) для змалювання Голодомору 1932—1933 рр. в Україні".

У фотоархіві Міжнародного комітету Червоного Хреста стверджують, що фотографія, мабуть, зроблена російським Червоним Хрестом в 1922 році. Пишуть, що на ній зображена голодуюча родина на так званій росії, але без уточнення регіону.

3. І лише на третьому фото ми бачимо справжню жертву Голодомору в Україні — дівчинку з Харкова у 1933 році.

Як зазначено на сайті Музею Голодомору-Геноциду, ця світлина з колекції кардинала Теодора Інніцера (Архів Віденської єпархії). Фото зроблено інженером Вінербергер. Фотодокументи надав професор Василь Марочко (Інститут історії України НАН України).

І не сумнівайтеся, що на так званій росії такі неперевірені публікації використовують, аби заперечити геноцид і те, що Голодомор був створений штучно для цілеспрямованого винищення українців small logo

НАД ПРОЄКТОМ ПРАЦЮВАЛИ
Сова
Сова
фактчекерка на всі крильця
АКТУАЛЬНІ НОВИНИ
01 / 01