ПІДТРИМАТИ НАС
Допомога
ЗСУ

Пройшов 470 км через відмову водіїв підвезти? Інсценоване відео про “військового”

Соціальні мережі активно обговорюють відео про нібито військового, який буцімто пішки пройшов 470 кілометрів через байдужість співгромадян (типу всі водії відмовлялись підвезти). Як з'ясувалось, ролик був насправді інсценованим, а його головна мета – це привернути увагу до одного з TikTok каналів.
ФЕЙКИ
ФЕЙКИ

Останнім часом ви могли бачити в соцмережах відео про “військового”, який від Березані на Київщині пішки дійшов аж до рівненської об’їзної дороги (470 кілометрів). А все тому, що його нібито ніхто не хотів підвозити. Ролик назбирав понад 5 (п’ять!) мільйонів переглядів та 16 тисяч коментарів.

Проте це відео інсценоване. Ніхто нікуди не йшов, усе це акторська гра заради ваших вподобайок і жалісливих коментарів. Якщо судити за коментарями, багато людей повелися на все це.

 

 

Про що ролик?

Нам показують, як чоловік в одязі, схожому на військовий однострій, зупиняє автівку та просить, щоб його підкинули до Львова. Дорогою він розповідає водієві трагічну історію свого життя. За його словами, він воює з 2013 року (?!!!), два роки пробув у полоні, залишився без пальців на ногах, а в спині стоїть медична пластина.

Уже розчулилися? Це ще не все — його рідного брата-близнюка нібито жорстоко вбили. Також він скаржиться на жахливе ставлення до себе від побратимів і співгромадян. Ба більше — коли він повернувся додому з полону, йому вже навіть поставили пам’ятник.

Водій запитує:

— Ти стільки днів йшов пішком. Що їв? Де ночував?

“Військовий” відповідає:

— У посадках. Пив воду на заправках і траву щипав.

Користувачів соцмереж дуже обурила ця історія і вони відразу стали на захист чоловіка:

  • “соромно люди, соромно...пробачте нас”

  • “Ганьба українцям в тилу!!! Зажерлися в теплі, завдяки нашим Воїнам..!”

  • “І за кого цей чоловік воює… Боже мій, серце розривається за нього, побачити смерть брата… яке важке життя в хлопця…”

Можна припустити, що частина коментарів від ботів, але профілі тих, кого ми рандомно переглянули, схожі на справжні.

Роз’яснення

Уперше ролик з’явився 28 листопада в тіктоці на обліковці “vasia.pomagai”. На цьому каналі публікують переважно розважальний контент. В описі вказано: “Адвокат з народу! Чим можу — поможу! Люди, не обманюйте людей!”

У своїх роликах автор каналу в несерйозному стилі розігрує життєві сценки та розмірковує на суспільно-гострі теми: річка Тиса, штрафи за зберігання дрів, 1000 гривень від держави тощо.

Уже сам строкатий вигляд автора каналу, який називає себе адвокатом, мав би підказати глядачам, що його відео не варто сприймати всерйоз. Проте чомусь ця деталь лишилася поза увагою. А ті глядачі, що дивилися відео за межами тік-току, куди його перетягнули інші блогери, вже не мали шансів зауважити стиль блогера, оскільки конкретно в цьому ролику його одяг класичний.

Ось кілька ознак, які аж кричать, що ролик — це постановка:

  • Не зафіксована камера, хтось на задньому сидінні тримає її в руках усю дорогу. Дивно, що “військовий” жодного разу не озирнувся, щоб подивитися, хто саме знімає.

  • Зовнішній вигляд чоловіка не свідчить про його довготривалу подорож — руки та одяг чисті. Дуже сумнівно, що йому доводилося спати в посадках та щипати траву.

  • Можна помітити, як різко змінюється краєвид за вікном протягом розмови в межах одного речення, а отже це монтаж.

  • На останніх секундах на одязі водія та пасажира видно мікрофони.

  • У словах “військового” є протиріччя. Наприклад, то він “пішки йшов 470 кілометрів” і “щипав траву”, то він “учора заїжджав їсти борщ”.

Хто насправді цей “військовий”?

Ми багато часу витратили на пошуки бодай якоїсь інформації про цього чоловіка. Швидше за все він не користується соцмережами або зареєстрований на фейкове ім’я і не постить свої світлини.

Проте в інтернеті нам вдалося знайти два відео, на яких його можна впізнати:

1. Перше відео про відкриття у Львові адвокатського бюро “Офіс адвокатів” Василя Ковташа. Відео, дуже схоже на рекламну “джинсу”, опублікували 18 листопада 2024 на ресурсі zaxid.net. У сюжеті повідомляють, що чоловіка звати Юрій Тоцький і що він колишній військовослужбовець.

“Я звернувся до адвокатів, щоб допомогли вирішити питання з документами, проходженням ВЛК, відновленням документів, тому що всі мої документи згоріли на Запорізькому напрямку. Ти звертаєшся в цей офіс, надаєш потрібні документи, інформацію про себе, і замість того, щоб ти бігав, адвокат цим займається”, – говорить Юрій Тоцький.

Згадаймо, що в кінці тік ток-відео Юрій запитує у водія чи не знає він, де можна відновити документи. Логічно припустити, що ролик створили, щоб прорекламувати якісь адвокатські послуги.
Також ми проаналізували всю тік-ток сторінку “vasia.pomagai”, на якій уперше з’явилося інсценоване відео. Ми помітили, що працівники адвокатського бюро “Офіс адвокатів” часто коментують і репостять звідти відео. Ймовірно, канал та бюро пов’язані між собою.
2. Також нам вдалося знайти відео за 2022 рік, у якому тридцятирічний Юрій Тоцький розповідає, що останні 10 років мешкав просто неба. В січні 2022-го він проживав у Центрі реінтеграції для безпритульних у Черкасах. У сюжеті показують, як Юрій отримує одяг, адже він планував піти на співбесіду та влаштуватися на роботу.
“Я виріс в інтернаті, мене батьки, коли мені було два місяці, викинули на смітник. Взимку дуже складно, тому що роботи особливо немає і, окрім того, що тобі потрібно харчуватися кожен день, потрібно відкладати гроші на одяг”, – сказав Юрій. Весь ролик можна побачити на каналі Суспільного.

І все ж достовірно невідомо, чи дійсно Юрій має відношення до військової служби. Саме тому ми беремо слово “військовий” в лапки. Можливо після повномасштабного вторгнення він дійсно потрапив на службу, але з очевидних причин навряд чи він воював з 2013 року.

Хай там як, розповідь Юрія про полон у 2017 році, подорож у 470 кілометрів, зневагу українців та харчування травою — й без того виглядає дуже сумнівною.

P.S. Продовження історії

Доки ми проводили своє мінірозслідування, на обліковці “vasia.pomagai” опублікували продовження історії.

“Після публікації відео з військовим, якого випадково зустрів на дорозі та підвіз, отримав багато повідомлень від підписників та небайдужих, які цікавилися долею Юрія. Були й ті, хто не повірив та писав про постанову. Тож, я поїхав до Юрія, аби показати, як він живе та якої підтримки потребує”, – написав автор каналу в описі до відео.

Ми переглянули новий ролик і досі залишаємося твердо впевненими – історія НЕ заслуговує на довіру.

Наприклад, зверніть увагу на пальці Юрія у першому та другому епізодах. На першому відео вони мають здоровий вигляд, а на другому ніби з контрактурами (обмеження рухливості в суглобі).

Дивно, якщо не абсурдно, звучать слова Юрія й про втрату 8 (восьми!) хребців, і про тортури плоскогубцями в полоні. Він буквально каже, що йому виривали й назад вставляли хребці!

Та й взагалі, якщо на першому відео Юрій виглядає абсолютно здоровим — як за рухами, так і за мовою, то на другому — це без сумнівів людина з інвалідністю та серйозними проблемами зі здоров'ям.

Висновок

Автор каналу категорично відкидає всі звинувачення в тому, що відео інсценоване й запевняє, що це все чистісінька правда. Судячи з реакцій людей, багато з них дійсно повірили кожному почутому слову. На нашу думку, мета всього цього — просування каналу, адже такі емоційні ролики збирають багацько обурливих коментарів, або ж з метою реклами — згадайте адвокатське бюро, яке активно залучене до популяризації каналу.

Твердження, які ми чуємо з відео, дуже схожі на російську пропаганду, яка намагається створити розкол між цивільними та військовими. Поширення таких відео завдає шкоди суспільній злагоді, деморалізує як військових, так і цивільних, і створює умови для подальших маніпуляцій. Це пряма загроза нашій інформаційній безпеці small logo

Підготував Дмитро Філіпчук.

НАД ПРОЄКТОМ ПРАЦЮВАЛИ
Дмитро Філіпчук
Дмитро Філіпчук
автор По той бік новин
АКТУАЛЬНІ НОВИНИ
01 / 01