Так виглядає дитина після ракетної атаки? Як маленька дівчинка стала жертвою вірусного фейку
Ні, в дитини немає стресу після ракетної атаки. Ні, вона не хворіє на діабет. Дівчинка просто виснажена після грипу. Такі брехливі відео підважують правду.
***
Знову з довірливих українців цідять сльози, наче сік з лимона в чай. У соцмережах масово поширюють серцебитне відео з маленькою дівчинкою, в якої трясуться руки, ледве ложку тримає.
Поверх картинки накладено підпис: “ДИТИНА ПІСЛЯ RAKETHOЇ аТаКи” та “Неможливо дивитись без сліз”. Закадровий голос жінки каже: “Ручки трусяться, почала їсти, біднятко маленьке моє”. І все це під журливу мелодію, яка розтопить навіть крижане серце.
Як результат — 5650 лайків, 17 тисяч поширень і сотні співчутливих коментарів. І це лише на сторінці “Перша "Лісова Сотня”. Крім неї відео поширювало багато інших груп та спільнот. Ми навіть бачили його на бразильському ютуб каналі та в обліковці американського політтехнолога, спеціального кореспондента Kyiv Post Джейсона Смарта.
Але це фейкове відео для накрутки переглядів! Яке, крім того, ставить під сумнів доведені лиха війни.
Спростування
Ми знайшли оригінал цього відео в Тік ток-обліковці користувачки під ніком “porodysta”. В описі каналу сказано: “Мама в декреті, найкращий час мого життя”.
Саме відео опубліковане ще третього березня цього року. Закадровий голос справжній, але вже без мелодії. Також там немає жодної згадки про війну або ракетні атаки. В описі вказані лише гештеги: #даринкамандаринка #хворіємо #ранок #снідає #йогурт. Та геть інший напис на самому відео: “Ранок, біднятко, хоче їсти” і геотег міста Радехів, що на Львівщині.
Ми зв’язалися з авторкою каналу, нею виявилася Ірина Долайчук. Вона пояснила нам, що веде блог про свою доньку Дарину. Того дня дівчинка була дуже виснажена після високої температури — грип. Зранку встала голодна, бо день перед тим нічого не їла. Мати дала їй йогурт, який ми й бачимо в кадрі. А руки в дитини тряслися від слабкості після хвороби.
“До війни чи ракетного обстрілу тут нічого не стосується. Ще й діабет приписали, але то таке. Коли крадуть відео, ще й дитини — це ні в які рамки не входить”, — обурюється Ірина.
До слова, в коментарях під фейковим відео деякі користувачі дійсно писали, що це все неправда, що ракетні атаки тут ні до чого. А причина, мовляв, у тому, що дівчинка хворіє на діабет
“Це не дитина після ракетної атаки, ну навіщо таким займатися. А неї впав цукор просто. Я бачила це відео в тік ток,і мама в коментах це пояснювала”, — коментує користувачка Валентина Алексійчук. Крім неї таку версію ще багато хто озвучував.
Але це неправда. Ще раз повторюємо — у дівчинки немає діабету. Вона просто слабка після грипу.
А от пояснення в Тік-тоці Ірина дійсно записувала.
В одному відео вона закликає не вірити всьому, що пишуть і за можливості блокувати фейкові відео з її донькою.
“Дитина була просто хвора, а відео вкрали й спихають все тепер на війну”, — каже Ірина.
В іншому відео вона зачитує вголос коментар під однією з публікацій з фейковим відео: “На це не можна дивитися, у мене просто серце розривається”. А далі відповідає:
“А ви дивилися справжню інформацію, звідки відео взялося? Цей мужик не перший вже, який має відео. То моя дитина, вона просто хвора була. Була звичайна грипа. І просто зранку захотіла з’їсти йогурта. І в неї трусилися ручки. Ніякого діабету в неї нема! Ніякої війни тут не приписуйте. Як вам ще пояснити, що це неправда? Не приписуйте того, чого немає!”.
Мотиви
Ірина Долайчук згадує, що маніпуляції з відео почалися не одразу, а лише коли воно зібрало багато переглядів. Станом на зараз — це 11,4 мільйона. Спочатку фейк опублікували в фейсбуці, потім підхопили в тіктоці та телеграмі. Ірина скаржилася на кожну з таких публікацій. Але сили були нерівні — надто багато хто це поширював.
“Усе це робиться для накрутки каналів, — вважає Ірина. — Я хотіла поставити водяний знак, але редагувати відео вже було пізно”.
Ірина має рацію. Для своїх маніпуляцій недоброчесні поширювачі обрали саме її відео з причини його великого охоплення. Це вказувало на те, що глядачі на нього відгукнулися, а значить має спрацювати й з фейком. Ну і, крім того, важливу роль зіграла емоційність відео — під тиском емоцій людина втрачає холодний розум і нею легше маніпулювати.
Такі фейкові відео небезпечні тим, що в разі викриття, люди можуть поставити під сумнів і доведені лиха війни. Дехто може подумати, що й в інших випадках українці буцімто брешуть, згущують фарби, перебільшують.
Наприклад, вищезгаданий журналіст і політолог Джейсон Смарт поруч із цим відео пише: "Росія вбила тисячі дітей і викрала десятки тисяч із них". Як гадаєте, що подумають його читачі, коли дізнаються, що поширене ним відео — фейкове? Правильно — можуть засумніватися й у фактах: а чи вбила росія українських дітей, а чи викрала їх?
Тому навіть якщо вам кортить показати кровожерливість росіян, робіть це тільки через беззаперечні доведені факти