“Смертельні парфуми” повертаються: циклічний фейк набуває поширення і в Україні
Міжнародний фейк про смертельно небезпечні парфуми. Кому це потрібно?
Стара-нова лякалка. В соцмережах поширюють попередження про смертельно небезпечні пробники парфумів відомих брендів, які нібито кидають у поштові скриньки.
“Тип новорічної акції. Відкривати їх та нюхати не можна. Декілька вдихів призводить до летального результату. Попередьте своїх близьких та знайомих”, — стверджують у таких дописах.
Загальна кількість охоплення цього фейку — десятки тисяч людей лише за останній тиждень. При чому поширюють цю брехню переважно через громади: Миколаєва, Кропивницького, Запоріжжя, Харкова Хмельницького та інших міст.
Офіційні спростування
У поліції, як на всеукраїнському, так і на регіональних рівнях, уже спростували цю інформацію. У коментарі BBC Україна правоохоронці назвали фейком такі повідомлення про загрозу.
Також у коментарі виданню “Гречка” речниця Нацполіції у Кіровоградській області Віталіна Бевзенко повідомила, що в регіоні не зафіксовано ані одного подібного випадку.
“Немає жодного звернення ні до поліції, ні до медичних закладів в області щодо випадків отруєння подібним способом”, — пояснила вона.
Речниця також припустила, що ця дезінформація поширюється ворогом з метою посіяти панічні настрої серед населення.
У пресслужбі Павлоградської міськради хоч і спростували цю інформацію, проте закликали містян бути пильними:
“Шановні павлоградці! Вибухові речовини можуть бути замасковані під будь-які невинні речі – не торкайтесь та не підіймайте невідомі предмети; отруйні речовини можуть бути замасковані під косметику, продукти харчування, напої й т.ін. – не нюхайте парфуми, не вживайте в їжу продукти невідомого походження. Наближаються свята. Розповсюдження небезпечних предметів може здійснюватись через подарунки, акційні розсилання, особисту роздачу незнайомими особами”.
Такі попередження небезпідставні. Нещодавно видання texty.org.ua повідомляло, що російські безпілотники розкидують гранати уповільненої дії. Вони можуть лежать будь-де на території України. Нову загрозу виявили після дронової атаки в Шосткинському районі Сумської области.
“Варто попередити дітей, щоб вони нічого не чіпали на вулиці й обходили якнайдалі будь-які предмети, що лежать на дорозі”, — застерегли журналісти. За їхніми словами, цю інформацію вони отримали від власних джерел і ще раз уточнили її в іншого військового.
Міф про отруйні парфуми має довгу історію. Ще у 2001 році, після теракту 11 вересня, в США почали поширювати схожі повідомлення про отруєння парфумами. Проте жодних доказів цих тверджень не було знайдено, а ABC News тоді назвали це мійською легендою і лякалкою.
Попри спростування фейк перетворився на циклічний, який щороку набував популярности то в одній, то в іншій країні. Зокрема його поширювали в Казахстані, Ізраїлі, на так званій росії, в Австралії, Малайзії та інших країнах.
Попри те, що цей фейк був спростований, загрози безпеки залишаються актуальними. Ворог використовує різні методи, щоб дестабілізувати ситуацію в Україні. Будьте пильними, не піддавайтеся паніці, яку нам намагаються нав'язати через фейкові новини. Довіряйте лише перевіреним джерелам інформації та навчайте цього своїх близьких