Церква, що зловживає темою війни, але не називає агресора. Що відомо?
Нашу читачку занепокоїли масові дописи, які супроводжуються фотографіями людей у військовій формі, ікон, церков, біженців. Формулювання в них видалися їй сумнівними і навіть маніпулятивними. Просить перевірити чи це раптом не шахраї. Ми це зробили. Якщо коротко — це релігійна агітація, якій ми не радимо піддаватися
Подробиці пояснюємо далі
Ці дописи дійсно масові, якщо не вірусні. Їх десятки, а то й сотні, і ледве не кожен з них має близько 10 тисяч поширень, сотні тисяч уподобань і коментарів. Такі віртуальні «молитви» відбуваються регулярно. Остання була 13 грудня. Найближчі дві — 17 та 25 грудня.
Найперше, що викликає підозру — це посилання, яке ви бачите на скріні. Здається, що за ним можна підхопити вірус, втратити інформацію на жорсткому диску або й персональні дані.
«Вам пощастило, що ви читаєте це повідомлення. Будь ласка, натисніть на синє посилання,https://m.me[...] і священик помолиться за вас, проведе вас через Слово Боже і допоможе вам знайти шлях, від гріха і бути спасеним Богом. Амінь» — йдеться в тексті.
Насправді цей лінк відносно безпечний. Це сервіс від самого Facebook, за допомогою якого можна створювати гіперпосилання, які переспрямовують людей в балачку у месенджері.
У цьому випадку — у чатбот Библия Онлайн. Там вам автоматично прийде повідомлення із запрошенням на Міжнародну онлайн-лекцію (проповідь), де «священик помолиться за усіх присутніх».
Одразу після цього до вас попроситься в друзі представниця церкви. У нашому випадку — Елена Бутко, яка, за її словами, родом «з Кіровоградської області України, але останні 35 років живе в Іспанії». Про неї також кволою українською попередить чатбот і запропонує додати в друзі.
Профіль Бутко підозрілий хоча б тому, що зареєстрований 20 березня цього року. Нічого крім релігійних агіток «вирвиоко» немає. Гаразд, ще є квіти і заставочні фото. На запитання чи будуть на онлайн-зустрічі представники країни-агресора, вона заявила, що «церква відкрита для світу». Більше на запитання вона не відповідала.
Ми відшукали сайт церкви. Він має лише російськомовну версію, усі наведені приклади коментарів користувачів — також російськомовні (навіть попри далеко не слов’янські імена і зовнішність).
«Щоб задовольнити потреби жадібних істини ми розшукуємо російськомовних перекладачів, щоб більше духовних текстів було перекладено російською мовою, щоб більше людей могло насолодитися Божою любов'ю та забезпеченням», — йдеться на сайті.
Як і на фейсбук-сторінці, на сайті немає ані слова про російсько-українську війну, а лише про ідеалістичний мир та благодать. Точніше війна як така згадується, але не вказується, хто на кого напав, щонайбільше в фейсбуці є фраза "Бог може допомогти Давиду перемогти Голіафа". Але знову ж таки за фото слугують кадри з Арабо-ізраїльської війни.
Крім того, церква має сторінку в забороненій в Україні соцмережі Вкантактє. А серед останніх прикладів контенту такі клікабельні теми, як: «Кривавий місяць в Біблії з’явиться в 2022 році: наближається великий і страшний день господа», «6 ознак із біблійних пропроцтв про друге пришестя господа уже з’явилися». Якщо натиснути на одну з них, вас перенаправить у месенджер «Господь стучится». Щоправда на відміну від навколоукраїномовної версії чатбот там спить.
На підставі усіх вище наведених фактів ми радимо віруючим людям оминати цю "церкву" десятою дорогою