Як за допомогою жалісливих дописів у соцмережах фейкороби спрямовують людей на сайти-сміттярки
- «Ведуча заплакала в прямому ефірі… Українці з жaхoм переглядали ранковий ТCН, ніхто і досі не в змозі повірити в те, що трапилось»;
- «Велика небезпека насувається на нас! Це лихо торкнеться кожну родину без винятку! Такого ще не було!»;
- «Вони збожеволіли. Щойно стало зрозуміло що і коли станеться, це дуже страшно, всім приготуватися»
- «Почалося страшне! Путіна кинули! Масово вивозять сім’ї: силовики РФ в паніці! Режим розвалюється – переможемо!»
І таке інше + посилання на «новину».
Це типовий клікбейт. Таким чином адміністратори спрямовують людей на свої сайти-сміттярки. У цьому випадку на time-positive та info-time. Але вам важливо запам’ятати саму схему, бо є й інші приклади, про які ми раніше писали.
Схоже, що критичне мислення в українців поступово прогресує і вже далеко не всі ведуться на такі заголовки. От і доводиться вдаватися до маніпуляцій з підміною дописів та з розрахунком на жалісливість.
Для наочності розглянемо публікацію, про яку нам повідомила читачка
Ще зранку в групі з’явився пост про день народження дівчини з інвалідністю (на скріні). Ми перевірили світлину через Google lens (можна також через TinEye) і з’ясували, що вона зроблена ще в 2011 році і до України не має жодного відношення.
На фото Крістен Андерсон, яка у 17 років намагалася покінчити життя самогубством, лігши перед зустрічним поїздом. Вона вижила, але втратила обидві ноги. Зараз їй 28, і вона консультує підлітків і жінок, схильних до самогубства https://www.zrimages.com/image/I0000.fIjPtPl9Tk
Коли допис набрав дві тисячі вподобайок, адміністратор його змінив. Тепер замість дівчини з інвалідністю там допис про Ердогана, який «повідомив надзвичайну новину». Ну звичайно, інших новин у них не буває.
З одного боку виглядає, що саме ця новина зібрала стільки схвалень. Однак, якщо зайти в коменти, можна побачити численні привітання, адресовані…тепер виходить, що Ердогану Ніхто їх не видаляє. Наша читачка на це зауважила, але її коментар, ймовірно, залишився непоміченим поміж сотнями інших.
Цікаво, що на цих сайтах-сміттярках використовують дивні шрифти — латинські літери, які схожі на кирилицю, замість «ї» — «1», замість «о» — «0» і таке інше. Про можливі причини ми писали раніше.
Якщо коротко — це один зі способів утекти від алгоритмів пошукових систем, які можуть блокувати фейкові новини. Такі заголовки складніше індексуються, відтак більше шансів, що лишаються для системи невидимими.
Інші ознаки маніпуляції:
фрази вирвані з контексту;
використання цифр та фактів, які викликають емоції;
спонукання до дій;
відсутність балансу думок;
ярлики, добір термінів та епітетів: повстанці vs сепаратисти, відомий vs одіозний, і таке інше