Йодид калію як профілактика ядерної загрози
Спочатку кум каже покапати йод в молоко.Потім МОЗ пише, не капати йод в молоко, а випити лише таблетку калію йодиду і те, лише коли будуть офіційні (!) рекомендації.
А тепер Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки каже, що жоден сценарій аварії на ЗАЕС не потребує приймання препаратів йоду.
Що відбувається? Куди бігти і що пити? Якщо вам нічого не ясно - то ми йдемо до вас. Пояснює медична журналістка Наталка Бушковська.
Для початку розберемося в тому, для чого потрібен йодид калію в принципі.
Річ у тім, що радіація це не якась одна абстрактна речовина, від якої можна захиститися таблеткою.
Радіоактивні речовини - це загальний термін для матеріалів з радіоактивністю.
І от йодид калію потрібен лише в одному єдиному випадку: якщо під час ядерної аварії стався викид радіоактивного йоду.
Якщо є викид радіоактивного йоду, то його може поглинути ваша щитоподібна залоза.
Він замістить нормальний йод в організмі, який важливий для синтезу гормонів.
“Йодна профілактика – це насичення щитоподібної залози стабільним йодом для унеможливлення поглинання нею радіоактивних ізотопів йоду та попередження її опромінення”, - пише центр з радіаційної безпеки.
Іншими словами нам треба швидко зайняти місце нерадіоактивним йодом. Тому немає сенсу нічого пити наперед.
От тільки радіоактивного йоду на ЗАЕС немає!
От як це пояснює Центр з ядерної безпеки:
“Радіоактивний йод утворюється тільки за умови роботи енергоблока на потужності. Тобто, тоді, коли енергоблок АЕС генерує електроенергію. Останній діючий енергоблок Запорізької АЕС було переведено в стан зупину у вересні 2022 року. А це означає, що енергоблоки ЗАЕС знаходяться в зупині щонайменше 9 місяців та не генерують електроенергію протягом цього часу.
Найдовший період напіврозпаду, коли кількість радіоактивної речовини зменшується в два рази, з ізотопів йоду має йод I-131, котрий становить близько 8 діб. Решта ізотопів радіоактивного йоду має ще коротший період напіврозпаду. Це в свою чергу означає, що з моменту зупину енергоблоків ЗАЕС пройшло щонайменше 34 періоди напіврозпаду даного ізотопу йоду. Тобто, його активність в останньому зупиненому реакторі на ЗАЕС зменшилась в мільярди разів порівняно з вереснем 2022 року.
Таким чином, йодопрофілактика має сенс тоді і лише тоді, коли є реальна загроза надходження радіоактивного йоду в організм. А його на ЗАЕС немає”.
Але підкреслюємо, що це сценарій аварії саме на ЗАЕС. Цілком можливо, що на всяк випадок йде підготовка й до інших варіантів, де прийом калію йодиду на деяких (!) територіях може бути доречним. Хай там як, ми про це дізнаємося лише з офіційних рекомендацій