Фейк: українська влада, зерно з держзапасів, на продаж
На популярних телеграм-сміттярках циркулює фейкова новина про українське зерно з держзапасів, яке влада країни буцімто вивозить на продаж, аби догодити західним партнерам.
На популярних телеграм-сміттярках циркулює фейкова новина про українське зерно з держзапасів, яке влада країни буцімто вивозить на продаж, аби догодити західним партнерам.
Що сталося?
Після інтерв’ю Володимира Зеленського, в якому він повідомив, що росія блокує всі торгові шляхи, окупувала порти та вивозить накрадене, а Україна не може експортувати власне зерно, в проросійських телеграм-каналах розгорілася справжня істерика. Адже слова президента, що росія торгує краденим, процитували іноземні видання.
До того ж він повідомив, що відомі конкретні країни, які укладають угоди купівлі українського зерна в росії. І навіть пообіцяв назвати ці країни в разі, якщо продаж награбованого відбудеться https://www.youtube.com/watch?v=0o-7uJoGjaU
Майже одразу з’явились маніпулятивні пости про те, що «Захід налаштований під чисту вивезти все зерно з українських запасів, що є однією з умов військової допомоги Україні… У цей момент НІХТО не замислюється над простими українцями, які змушені витрачати на 20-40% більше коштів на їжу».
Розглянемо, що відбувалось із українським зерном від початку вторгнення.
Наприкінці березня з’явилася новина від голови Запорізької обласної військової адміністрації Олександра Старуха: з морського порту в тимчасово окупованому Бердянську зникли п’ять кораблів із кількома десятками тисяч тонн зерна.
Очевидці бачили, як їх відігнали російські буксири. Впродовж квітня інформація про вкрадене зерно з’являлася регулярно – дані про спустошені елеватори надходили з окупованих Херсонщини, Запорізької, Луганської та Донецької областей.
Омбудсменка Людмила Денісова повідомляла: українське зерно вивозять до окупованого Криму і далі потяги з написом на вагонах «зерно» курсують до росії. Тоді ж загарбники почали продавати на півострові й овочі, вивезені з Херсонщини. Міністр агрополітики та продовольство повідомив, що на початок травня окупанти вже відібрали в аграріїв близько 400 тисяч тонн зерна.
Відомо про вивезення декількох десятків тисяч тонн соняшникової олії та викрадення сучасної сільськогосподарської техніки у фермерів. Окупанти тиснули на місцевих аграріїв, змушували розпочати посівні роботи. Фермерам пропонували безкоштовні паливно-мастильні матеріяли, натомість зібраний урожай обіцяли «націоналізувати» на користь окупантів, залишаючи аграріям лише невелику частку. Тим, хто відмовлявся від таких умов погрожували конфіскацією майна та ув’язненням.
Викрадення с/г техніки було спланованим кроком, адже загарбники навіть вивезли комбайни з дилерського центру John Deere у Мелітополі на загальну суму понад п’ять мільйонів доларів. Завдяки встановленим на комбайнах GPS вдалося з’ясувати, що їх доставили до Чечні. Правда, скористатися технікою крадії не змогли – власники дистанційно заблокували обладнання.
Окупанти також прицільно знищують елеватори і продуктові склади. Під їхній обстріл потрапили зерносховища на Дніпропетровщині, Сумщині, Луганщині. Наприклад, потужну бомбу скинули на елеваторний комплекс місткістю 30 тисяч тонн зерна у Рубіжному. Цей комплекс із сучасним обладнанням відкрили лише у 2020 році https://t.me/luhanskaVTSA/2254
За словами фахівців, із наслідками знищення елеваторів Україна зіткнеться влітку, коли зібраний врожай не буде де зберігати.
Навіщо росія знищує українську аграрну інфраструктуру і грабує зерно?
Відповідь на це питання стала зрозумілою, коли російський корабель «Матрос Позиніч» із українським зерном зафіксували біля Єгипту. Росія планувала продати партію вкраденої пшениці https://bit.ly/3wA2eLU
Українське зерно – це гроші за його експорт. Україна є одним із найбільших у світі експортерів пшениці, кукурудзи та соняшникової олії. До повномасштабного вторгнення експорт зерна був одним з головних джерел надходжень валюти до держбюджету. В 2021 році Україна ще й отримала рекордний врожай – лише ранніх зернових зібрали 46 мільйонів тонн і вперше в історії зібрали 33 мільйони тонн пшениці.
Але телеграм-сміттярки пишуть «"західні партнери" не погребували вивезти зерно 30-річної давності з Держрезерву України. Лише у квітні Україна експортувала понад 1 млн тонн зерна, засіявши при цьому лише 7 млн га ярих культур, що на 25-30% менше, ніж за відповідний період 2021 року»…
Чомусь тільки не пишуть, що відставання в посівній залежить від воєнних дій, які відбуваються на території нашої країни і не дають аграріям працювати за нормальних умов. А цифра в один мільйон тонн, яка мала б налякати українців, насправді свідчить про зниження експорту через війну – до вторгнення країна експортувала в середньому п’ять мільйонів тонн зерна. Нині експорт зерна обмежений до 0,5 тонн на місяць https://bloom.bg/39yobmP
Продукція, яку нібито Україна “краде” з держзапасів на Захід – це насправді 25 мільйонів тонн с/г продукції, передбаченої на експорт. Тобто це НЕ зерно, яке забирають в українців, а продукція, яку до війни планували продати і наповнити держбюджет. Але в зв’язку з блокуванням українських портів, продати всі заплановані обсяги за кордон не вдалося. Тепер же через скорочення експорту з України та низку інших факторів ціни на зерно на міжнародних ринках суттєво зросли. Зокрема вартість пшениці зросла на 50% https://bit.ly/3G0QtCE
Для деяких країн світу Україна була основним постачальником зерна. Наприклад 80% зерна Єгипет купував саме в нас. І от росія вирішили скористатись моментом і продати награбоване. Вже згадуване судно «Матрос Позиніч» намагався доправити до Єгипту 27 тисяч тонн викраденого зерна. Завдяки українському МЗС судно не змогло дістатися до Александрійського порту. Але, як поінформувало Головне управління розвідки, вкрадене зерно найімовірніше прямує до Сирії, а звідти буде постачатись до інших країн Близького Сходу, які ймовірно не такі принципові https://t.me/DIUkraine/469
Ну і що цікаво, на телеграм-сміттярках росіяни намагаються перекласти вину за вкрадене зерно на «колективний захід», а от у своїх так званих «змі» вони пішли ще далі. Блокаду українських портів вони, наприклад, називають «порятунком від голодомору»…
«Пока единственным гарантом от наступления грядущего голодомора на землях Украины остаются российские армия и Военно-Морской флот, которые контролируют украинское побережье Черного моря. Поездами зерно вывозят, но объемы не те. А на море – русский корабль, который никак не хочет идти туда, куда хотел бы послать его Зеленский»
Дивно, що не пишуть, як “рятували” українців від голодомору 1932-33 років…