Фейкова методичка, що вказує журналістам, як «правильно» висвітлювати «становище ЗСУ в Бахмуті»
Загалом у ній налічується чотири заборони:
На цю побрехеньку вже звернула увагу заступниця міністра оборони Ганна Маляр. Вона назвала цей фейк "смішним", оскільки міністерство публічно транслює офіційну позицію і її не треба папірцями передавати.
«У нас щодня є публічна позиція щодо поточних подій Президента у вечірніх зверненнях, щодня є позиція Міноборони і Генштаба. І наші прес-офіцери- спікери, яких ви вже всі добре знаєте - Ігнат, Череватий, Гуменюк, Юсов, Дмитрашківський - також щодня повідомляють офіційну позицію», — заявила вона.
Без спростування Маляр цей фейк було би розпізнати трохи складніше, оскільки він містить у собі раціональне зерно. Для легалізації цього “вкиду” російські пропагандисти використали класичну формулу — суміш правдивої інформації та брехні.
Самі поміркуйте — про втрати Збройних сил України не існує відкритої інформації. Усі підрахунки, які просочуються в медія — це інсинуації і припущення. Певні військовослужбовці можуть повідомляти журналістам цифри по окремим підрозділам, але вони не дають загального розуміння по втратам. У цьому випадку ми наполегливо радимо довіряти лише офіційним джерелам інформації — зокрема тим, про які згадує Маляр.
Що стосується решти тез, то про застаріле озброєння ЗСУ в українських ЗМІ неодноразово згадувалося. Але також згадується і про те, що еволюційним шляхом це озброєння постійно оновлюється. Твердження про російськомовне населення Донеччини — це заїжджений прийом російської пропаганди, спрямований на стравлення між собою українців. Насправді заборони писати про це не існує і ми зараз це наочно підтвердимо:
За даними Київського міжнародного інституту соціології, з тих, хто все ще вважає російську мову важливою, найбільше респондентів указали на її ролі "мови, яку в Україні майже всі розуміють" та "мови більшості людей у східних областях України". Їх назвали по 14% респондентів. Вісім років тому першу роль назвали як причину важливості 59%, а другу – 31%.
«Дуже радує, що українці не хочуть, щоб російська залишалася загальнозрозумілою мовою публічного спілкування: ця роль переходить до української» , — каже замовник опитування Володимир Кулик.
Наостанок зауважимо, що сфальсифікована методичка написана доволі грамотно. Або пропагандисти поступово вивчають українську мову, або цього разу їм пощастило з гугл-транслейтом. Ну або ж вони просто долучають до створення фейків носіїв української мови. Єдине на чому зауважимо — це «інформаційне освітлення». Вживання цього дієслова у значенні «пояснювати, розкривати щось» — помилка. Правильно буде «висвітлювати» (висвітлення)