Як російські пропагандисти поширюють в Україні антимобілізаційний рух
Російські пропагандисти створили мережу телеграм-каналів, замаскованих під українські. Маніпулюючи страхами деяких українців перед мобілізацією та їхнім невдоволенням від того, як це інколи відбувається, вони намагаються розколоти суспільство зсередини. А завдяки конвеєрним “вкидам” фейків складається враження, що поодинокі порушення — це масове явище.
Минулого тижня Головне управління розвідки України попередило українців про підготовку росією мітингів-провокацій по всій країні.
“Анонімні акаунти у месенджері Telegram шукають людей, згодних за гроші вийти на “мітинги”, спрямовані на дискредитацію військово-політичного керівництва України, зокрема — спецслужб. Тих, хто купується, просять знімати фото та відео з провокативних акцій, аби створити “картинку” з метою суспільної поляризації та створенню напруги всередині України. Відповідні проплачені збіговиська хочуть зібрати у Києві, Одесі, Дніпрі та інших обласних центрах”, - йдеться у повідомленні ГУР.
Ми з’ясували, що йдеться про спільноту “Stop Grave”. У російськомовній пропаганді ви це могли чути під назвою “Стоп могилізація”. Координатори спільноти масово створюють мережу телеграм каналів для багатьох міст України. Кількість підписників варіюється від кількох сотень до десяти тисяч, залежно від регіону.
Координатори та “волонтери” спільноти пропонують українцям гроші за участь у злочинних акціях проти мобілізації в Україні. Для цього вони використовують як масові розсилки, так і особисті повідомлення від так званих “волонтерів” (дивіться скриншот нижче).
На таких каналах публікують в основному антимобілізаційний контент. В основному це фейки, які майже дослівно можна побачити лише в дописах z-пропагандистів або просто в анонімних публікаціях. Традиційно, щоб відвертій брехні надати бодай якусь подобу правди, її розбавляють справжніми новинами.
Серед останніх фейків — допис, нібито фракції у Верховній Раді погодили зниження мобілізаційного віку до 18 років (дивись скриншот нижче).
Спростування
Насправді у Верховній Раді НЕ реєстрували такий законопроєкт. Інформацію, мовляв, в Україні створюються якісь “вдовьи комитеты”, в яких уже нібито 200 тисяч людей, можна зустріти лише в російському сегменті інтернету. Українською мовою немає жодної новини, де про це згадували б. Ба більше — “вдовьи комитеты” нетипова назва для української мови навіть в перекладі.
Окрім фейку про зниження мобілізаційного віку, розганяли також побрехеньку про те, що нібито заступник начальника одного з обласних ТЦК* попросив політичний притулок у Франції, де був у відрядженні. Але ні імені, ні якихось доказів російські посіпаки не надали. Протягом наступного тижня жодна додаткова інформація про це так і не з’явилася.
Як бачимо, російські пропагандисти намагаються і далі розхитувати Україну зсередини. Для цього використовують чутливу тему мобілізації, яку щедро приправляють фейками та грошима.
Важливо: часом дії представників ТЦК також створюють напругу в суспільстві та грають на руку російським пропагандистам. Будь-які перевищення службових повноважень має каратися за законом. Але контактувати з ворогом, брати від нього гроші та просувати його пропаганду — це ще більший злочин
Підготував Павло Новик.