Чи можна насправді передбачити землетруси?
«Рано чи пізно в цьому регіоні (південно-центральна Туреччина, Йорданія, Сирія, Ліван) станеться землетрус силою ~M 7.5», — написав Хугербетс.
Але чи можна насправді передбачити землетруси?
Якщо коротко — ні. Хугербетс просто вгадав. Сучасна наука дозволяє робити лише імовірнісний прогноз. Але не передбачати землетруси. Інакше б людству вдалося врятувати десятки тисяч життів.
Подібні прогнози занадто узагальнені, і якщо стається землетрус, який чимось збігається з прогнозом, його автори заявляють про успіх. І це незважаючи на те, що один або кілька передбачених ними аспектів кардинально відрізняються від того, що сталося насправді. Це робить їхній прогноз нікчемним з наукової точки зору.
Сказати точно, де і коли станеться землетрус, неможливо, і сейсмологи таким не займаються, каже в коментарі BBC Юлія Семенова, фахівчиня Інституту геофізики НАН України, докторка фізико-математичних наук. Натомість вони вивчають зони можливого виникнення землетрусів. Тобто вони можуть сказати, яка ймовірність землетрусу у певному регіоні на певну кількість років.
Зважаючи, що Туреччина і Сирія — сейсмонебезнечні зони, подібні прогнози мали більшу ймовірність збутися. Експерти давно попереджали, що Стамбул, який дозволив масштабне будівництво без гарантій безпеки, може бути повністю зруйнований сильним землетрусом.
Геологічна служба США (USGS) заявляє, що ані вони, ані будь-які інші науковці ніколи не передбачали сильного землетрусу.
Прогноз землетрусу має визначати три елементи:
- дату й час;
- місце розташування;
- магнітуду.
- Вони не ґрунтуються на наукових доказах. Наприклад, землетруси ніяк не пов’язані з хмарами, болями в тілі чи поведінкою слимаків;
- Вони не визначають усі три елементи, необхідні для передбачення. Їхні передбачення настільки загальні, що завжди можна буде підшукати відповідний землетрус на підтвердження своїх слів;
- Такі прогнози зазвичай вірусяться в соцмережах, коли відбувається щось, що вважається передвісником землетрусу: низка невеликих землетрусів, збільшення кількості радону в місцевій воді, незвичайна поведінка тварин тощо. На жаль, більшість таких передвісників часто відбуваються без землетрусу, тому реальний прогноз неможливий.
Як росія використовує землетрус у Туреччині та Сирії для відбілювання власної репутації — читайте у нашому попередньому матеріялі