Компанія “Ашан” підтримує війну росії проти України
17 лютого вийшло спільне розслідування Le Monde, Bellingcat та The Insider. Журналісти з’ясували, що працівники компанії "Ашан" в росії допомагають російській армії. На передову безкоштовно направляли товари зі складів самої мережі, а також збирали пожертвування на території супермаркетів.
Розслідування базується на "злитому" внутрішньому електронному листуванні, свідченнях колишнього працівника мережі і публікаціях у соцмережах. Журналісти доводять, що керівництво російського "Ашану" не могло не знати, куди йдуть їхні товари, ба більше – в деяких випадках вони самі організовували збір.
Так, у березні співробітники кількох магазинів у санкт-пєтєрбурґє отримали листи від контролерки управління "Ашан-санкт-петербург", де було сказано, що потрібно зібрати гуманітарну допомогу. У вкладених списках значилися шкарпетки, футболки (усі розміри як на чоловіків), консервована тушонка, бритви, запальнички, а також цигарки (які взагалі ніколи не постачають як гуманітарну допомогу). Жодних товарів для жінок та дітей не було. Усю «гуманірку» взяли зі складів "Ашану", її вартість склала 2 млн рублів (27 тис. дол.).
Колишній працівник одного з супермаркетів "Ашан" у санкт-пєтєрбурґє підтвердив, що «гуманітарку» направляли на потреби «спеціальної військової операції». З публікацій у соцмережах журналісти дізналися, що пункти збору «гуманітарної допомоги для Донбасу» влаштували й в інших крамницях мережі, зокрема у самарі, владімірє, рибінську. А очільник «благодійного фонду», який займається постачанням допомоги військовим, навіть фотографувався зі співробітником «Ашана», підписавши це фото словами: «Заручилися підтримкою партнерів».
Окрім супермаркетів "Ашану", схоже, що і “Леруа Мерлен” займався поставкою товарів на окуповані території. Обидві компанії входять до складу французького холдингу “Association familiale Mulliez”. Крім того, за твердженням журналістів, російський “Ашан” збирав і передавав у військкомати дані про своїх співробітників.
Що кажуть в "Ашані"?
Цій заяві суперечать декілька фактів
- По-перше, у березні минулого року, після того як президент Зеленський попросив французькі компанії піти з російського ринку, "Ашан" відмовився це зробити. Аргументували це турботою про співробітників, їхні сім’ї та небажанням кидати своїх клієнтів. Також "Ашан" заявив, що не може покинути росію, бо «Ми щодня випікаємо у наших магазинах свіжий хліб для українців та росіян, що на даний момент життєво необхідно». Втім розслідування Le Monde, Bellingcat та The Insider, що для "Ашану" «життєво необхідно» було ще й підтримувати російську армію.
- По-друге, присутність компанії на російському ринку – це сплачені російській державі податки, а це, в свою чергу, перетворюється на фінансування її армії, яка знищує українців в геноцидній війні.
- По-третє, у холдингу стверджували, що хоч обидві компанії залишаються на росії, втім припинять інвестування у російську економіку. Так, у 2023 році у місті владімір "Леруа Марлен" планував відкрити новий торговий центр, але заявив, що через війну ані будівництва, ані відкриття не буде. Натомість у розслідуванні Le Monde демонструють фото з супутнику, де видно, що впродовж 2022 року новий торговий центр у владімірі таки будується.
Чому французькі компанії вперто не бажають іти з росії?
Реакція
Якою може бути реакція українців?
Перевірити компанії можна також за допомогою телеграм-бота @BoycottRussiaBot. Він не лише перевірить, а й підкаже альтернативні бренди, в пріоритеті українські