Олімпійський скандал: перфоманс за мотивами картини «Таємна Вечеря» та глузування з релігії?
Не встигли Олімпійські ігри розпочатись, а вже розгорівся шкандаль світового мірила. Річ у тім, що на церемонії відкриття організатори показали перформанс, який, як повідомили світові медії, поставлений за мотивами роботи Леонардо да Вінчі “Таємна вечеря”.
Серед учасників постанови були трансвестити та трансгендери в яскравих костюмах. Це викликало бурю емоцій у глядачів; у перформансі побачили й антихристиянський посил, і висміювання.
“Це було вкрай нешанобливо стосовно християн”, — написав Ілон Маск.
Католицька церква у Франції також засудила церемонію, яка “містила сцени глузування з християнства”.
У підсумку організаторам довелося публічно вибачатися.
Але чи дійсно перформанс поставлений за мотивами роботи Леонардо да Вінчі “Таємна вечеря”? Чи дійсно на церемонії показали пародію на Ісуса та його 12 апостолів у вечір перед розп'яттям?
“Ви не знайдете в моїх роботах бажання очорнити когось чи щось” — сказав Джоллі. Олімпійські ігри та боги Олімпу, погодьтеся, що звучить логічно.
Мотив “Таємної вечері” дуже відомий, тому не дивно, що глядачі відкриття Олімпіади відразу почали вбачати його у постановці. Однак, о́браз для перформансу взятий з картини художника Яна ван Бейлерта під назвою “Бенкет богів”, на якій показано язичницьких богів, що зібралися на горі Олімп.
Картина нині зберігається у французькому місті Діжон.
“Бенкет богів” написана пізніше “Таємної вечері” і, ймовірно, Ян ван Бейлерт надихався картиною Леонардо да Вінчі.
Якщо придивитися до деталей перформансу, то можна побачити схожість саме з картиною “Бенкет богів”, а не “Таємна вечеря”: кількість учасників та 7-променева корона (сонячний німб).
Також у постановці можна побачити людину синього кольору, що являє собою інтерпретацію бога виноробства та родючости Діоніса.
“Інтерпретація грецького бога Діоніса дає нам зрозуміти абсурдність насильства між людьми”, — написали на офіційній сторінці Олімпійських ігор.
Зрозуміло, що картина “Таємна вечеря” впізнаваніша, ніж “Бенкет богів”, однак, судячи з контексту події, елементів перформансу та заяв організаторів, саме мотив “Бенкету богів” був показаний на відкритті Олімпіади
Підготував Дмитро Філіпчук.