Ой Богдане, Богдане, славний наш гетьмане: в школах викладають новий гімн України?
У соцмережах завзято поширюють нову “зраду”. Учням шостої кляси в школі задали вивчити вірш “Ще не вмерла Україна” Павла Чубинського. Це спричинило сум’яття в однієї з мам, якій здалося, що це нова версія українського славня.
“Ой Богдане, Богдане, славний наш гетьмане! Нащо віддав Україну мocкалям поганим?! — що це, скажіть мені?! Це я одна не знаю, що у нас є продовження гімну України чи це вже придумали зараз?” — обурюється вона.
Відео з її здивуванням зібрало тисячі переглядів, сотні лайків і коментарів. Думки читачів розділилися: одні вказують на те, що це НЕ гімн України, інші шукають 10 відмінностей між справжнім гімном і надрукованим.
Ми відшукали підручник з Української літератури, який цитує ця пані — його написали Валентина Архіпова, Світлана Січкар і Світлана Шило, а видали в 2023 році. На 42-й сторінці дійсно є згаданий вірш.
Але він НЕ є офіційним гімном України. Це першодрук у львівському часописі “Мета” 1863 року. По-суті — це літературна канонічна пам’ятка, яка лягла в основу пізніших модифікацій тексту і зрештою офіційного гімну країни.
Історію українського славня не соромтеся читати у Вікіпедії, там усе більше-менше коректно розписано з посиланнями на джерела.
Цікаво, що в підручнику ніде не вказано, що вірш “Ще не вмерла Україна” є гімном України. Ба більше — на попередній сторінці розкривається тема про “пісні літературного походження”. Зокрема там ідеться про те, що серед таких пісень є і гімн України.
“Офіційним Гімном України є пісня “Ще не вмерла України і слава, і воля…”. Основою гімну став вірш “Ще не вмерла Україна”. Написав його поет Павло Чубинський 1862 року, а на музику поклав Михайло Вербицький. Сьогодні існує кілька редакцій вірша”