Укрінформ розмістив мапу України без Криму
До агенції Укрінформ ми ставимося привітно, якщо не рахувати посилання на сайті на російськомовний канал Freeдом. А тому особливо прикро, що вони допустилися такої грубої помилки — зобразили мапу України без Криму.
Це сталося ще другого жовтня. Станом на зараз інфографіку відредагували, хибну версію тепер можна знайти хіба що тільки в гугл-кеші та передруках.
Повністю уникнути помилок неможливо. Це трапляється з усіма — нещодавно ми розповідали, як працюють над помилками в провідних західних медія.
Проте ми не знайшли в публікації Укрінформу ані слова про виправлення.
Журналіст має не лише визнавати свої помилки, а й робити їх виправлення в такий спосіб, щоб читачі це помітили. Якщо текст замінено, окрім причини цього варто вказати, що було сказано в попередній редакції. А за потреби ще й вибачитися.
Ось, наприклад, як це зробили в Українській правді. Окрім того, що на початку тексту великим жирним кепслоком вказали «ОНОВЛЕНО», «ВИПРАВЛЕНО», в самому тексті так само жирно зазначили:
«ВИПРАВЛЕНО: у попередній версії матеріалу ми вказали помилкову дозу для йодопрофілактики. Нижче наводимо правильну. Перепрошуємо за помилку».
Як бачите, це не боляче і не складно.
Хтось здивується, навіщо все це потрібно? Уявіть, як хтось поширив або переповів інформацію з публікації. А тоді його звинуватили в брехні. В такому разі цій особі буде складно пояснити, що це не її помилка, а вона лише поширила неперевірену інформацію (читач об’єктивно не може перевіряти всі новини, які він читає, для цього й існує довіра до медія).
Хибну інфографіку Укрінформу поширили Чеські новини. Вона й досі на сайті. Але в цьому разі видання саме винувате — навіть не дало посилання на першоджерело.
Ми звернулися до автора інфографіки Олександра Шингура з проханням пояснити, як він допустив цю помилку і звідки брав шаблон мапи. Фейсбук сповістив, що він прочитав наше повідомлення, проте досі так і не відповів. Щойно/якщо ми отримаємо його відповідь — оновимо допис.
Раніше ми розповідали про географічні маніпуляції від міжнародного науково-популярного часопису National Geographic