Як журналісти маніпулюють результатами голосування у "Дії" щодо вихідного 8 березня
Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров повідомив, що «понад 2,1 мільйона українців взяли участь в опитуванні про 8 березня в Дії». Більшість проголосувала за те, щоб залишити 8 березня вихідним — 1,3 млн+ голосів».
Попри те, що це рекордна для цього застосунку кількість учасників, ці результати далекі від заявлених журналістами «60% українців». Якщо рахувати від загальної кількости населення України в 40 мільйонів, то 1,3 мільйони голосів — це лише 3,31%. Навіть якщо рахувати від орієнтовної кількости електорату в 28 мільйонів, це все одно менше 5%.
Ба більше — суто технічно проголосувати можуть навіть іноземці — застосунок Дія це допускає. Принаймні нам відомо щонайменше про один такий випадок — японський журналіст Хірано Такаші, який давно мешкає в Києві, зміг віддати свій голос. Хоча це напевно в межах похибки, і не впливає на результати.
Опитування на порталі Дія, результатами яких посадовці оперують як «думкою українців», — небезпечна ілюзія «прямого діалогу» з громадянами. Як цим зловживає українська влада, раніше аналізували журналісти Текстів. Серед іншого вони з’ясували, що немає гарантії, що одна людина не зможе проголосувати двічі, або що в голосуванні не візьме участь «бот».
Саме Мінцифри тоді пояснювало, що «оскільки опитування в Дії не є соціологічним дослідженням, а лише опитуванням серед користувачів, то, вочевидь, ніхто не масштабує результати на все суспільство». Сьогодні вони заявляють, що «ці результати врахують у Парламенті, коли ухвалюватимуть законопроєкт. Саме так працює електронна демократія в Дії»