ПІДТРИМАТИ НАС
Допомога
ЗСУ

Куди поділися «чесні» літри та кілограми? Пояснюємо природу явища "шринкфляція"

Як покупці ми часом стикаємося з такою ситуацією, коли в магазинах продукту стає менше, а платимо таку ж суму. Це явище відоме як "шринкфляція" (від англійського "shrink," що означає "скорочуватися"). Ця стратегія полягає в тому, що виробник зменшує обсяг або вагу товару в упаковці, при цьому ціна залишається незмінною. Таким чином виробники намагаються зберегти свій прибуток та клієнтів, які, ймовірно, реагують б болючіше на збільшення ціни, ніж на зміни у пакуванні. Пояснюємо, як же це працює на прикладах.
ПРАВДА
ПРАВДА


Продукту стало менше, а платимо стільки ж. Звичні для багатьох людей літрові пляшки молока чи кілограм рису замінили 870 мілілітрів та 900 грамів. І це не межа — зменшення триває часто при тій самій ціні. Це явище бачимо не лише в Україні – його помічають споживачі по всьому світу.

❗Маємо справу з так званою шринкфляцією (від англ. «shrink» — скорочуватися). Це стратегія, коли виробник зменшує кількість об'єму або ваги товару в упаковці при збереженні ціни. Таким чином він намагається зберегти прибутки та утримати клієнтів, які, як припускається, болючіше реагували б на збільшення ціни, ніж на зміни в пакуванні.

Шринкфляція проявляється під час інфляції або інших економічних потрясінь, які негативно впливають на бізнес. Близький для українців приклад – війна. Вона принесла в країну руйнацію підприємств, здорожчання енергоносіїв, сировини, транспортування, виробництва, робочої сили і тому подібне.

📈 У таких ситуаціях виробники мають декілька варіантів дій: підняти ціну товару, змінити інгредієнти на дешевші або зробити меншу упаковку. Перші два досить ризиковані. Для виробника найкраще обрати безпечніший третій.

❓Що робити покупцям, щоб не отримати «кота в мішку» і краще контролювати власний бюджет?

🔘 Уважно читайте етикетки на товарах. На них, зазвичай, вказана вся достовірна інформація про товар, яку вимагає законодавство.

🔘 Порівнюйте вартість аналогічних товарів, вираховуючи ціну за одиницю товару. Наприклад, якщо пачка зі 100 серветок коштує 40 гривень, то ціна однієї серветки буде 40 копійок. Якщо ж ми знаходимо пачку серветок з 110 штуками за ті ж самі 40 грн, то одна серветка коштує 36 копійок. Так само можна порахувати об’єми і кілограми.

У багатьох європейських країнах є практика, коли біля цінника пишуть ціну за кілограм. Це допомагає покупцеві легше порахувати вартість.

🔘 Замасковане «подорожчання» може проявлятися не лише у зменшенні кількости товару. Потрібно також звертати увагу на якість, дизайн та форму тари.

📌 Декілька прикладів:

🔘 виробники можуть використовувати дешевший матеріал для пакування;
🔘 змінити увігнуте дно в металевих, пластикових чи скляних банках. Чим воно більше, тим менше продукту;
🔘 використовувати новий дизайн пакування з текстом на кшталт «Новий смак», щоб привернути увагу до зміненого продукту;
🔘 використовувати вужчий і вищий контейнер задля маскування зменшення об’єму.

👩‍🎓 У 2023 році було проведено дослідження [1] продуктів, які зменшилися в розмірах, але не в ціні. Дослідники стверджують, що середній відсоток зменшення розмірів харчових продуктів в США становив 11.84%.

Також автори наводять уявні приклади, щоб продемонструвати абсурдність того, як виглядали б втрати, якби зменшення в 12% застосовувалося не лише в харчових сферах. Наприклад, 65 дюймовий телевізор📺 виявився б на домашній стіні 58-ми дюймовим, а 8-кілометрова поїздка на таксі🚕 завершилась би майже за 1 кілометр до місця призначення.

📣 У вересні цього року стало відомо [2], що французька мережа супермаркетів Carrefour почала інформувати своїх клієнтів про випадки шринкфляції. Вони клеять наклейки на харчові продукти, повідомляючи, що пляшки стали меншими, а вміст упаковки – легшим.

Carrefour виявив 26 продуктів, упаковки яких стали меншими, але без відповідного зниження цін. Під роздачу потрапили компанії Nestle (дитяча суміш Guigoz зменшилася з 900 грамів до 830) і PepsiCo (кількість холодного чаю Lipton зі смаком персика без цукру зменшилася з 1.5 літрів до 1.25).

У Carrefour заявили, що таким чином створюється тиск на фірми, аби ті переглянути свою цінову політику. Але попри ніби то хороші наміри Carrefour, супермаркет піддався критиці з боку організації з захисту прав споживачів «60 мільйонів споживачів» (60 Millions de Consommateurs). Представники організації стверджують, що Carrefour таким методом намагається втертися в довіру до споживачів.

❗️Знавці стверджують [3], що після появи нових розмірів на полицях, вони, зазвичай, такими й залишаються. Втім, якщо економічні проблеми зникають, виробники могли б збільшити кількість товару. Але, оскільки люди не завжди помічають зменшення кількости продукції, так само вони можуть не помітити й збільшення. Через це компанії вдаються до інших маркетингових трюків — вони випускають «новий» продукт із новою назвою і яскравими написами «+ 20%» чи «ВИГІДНО».

🦉 Споживачам явище шринкфляції зазвичай не подобається. Погодьтеся, не дуже приємно отримувати за ту саму ціну не 100 грамів шоколаду, а 85. Хай там як, мабуть, це менше зло, ніж якби у відповідь на економічні виклики виробники зменшували якість товару. Хоча ця маніпуляція виробників усе одно здається підступною.

Використані джерела:
[1] https://www.coventrydirect.com/.../visualizing.../
[2] https://www.bbc.com/news/business-66809188
[3] https://www.bbc.com/.../20230922-shrinkflation-isnt-a... 

НАД ПРОЄКТОМ ПРАЦЮВАЛИ
Дмитро Філіпчук
Дмитро Філіпчук
автор По той бік новин
АКТУАЛЬНІ НОВИНИ
01 / 01