Інформаційний хаос навколо Курської операції: як телеграм-канали маніпулюють читачами
Не встигла Курська операція розпочатися, як відразу різні телеграм-канали почали "інформувати" українців про перебіг тамтешніх подій. Сумнівні новини, недолугі жарти, меми, світлини, відео — контент подається на тарілочці зі швидкістю світла. А читачі, і це не дивно, завзято все споживають у пошуку хоча б чогось свіженького з місць бойових дій.
Мало того, що зазвичай усілякі анонімні телеграм канали публікують неперевірену інформацію на рівні “сусідка подруги сказала”. Так ще й деякі з них відверто перегинають палицю — в створеному інформаційному потоці публікують обурливо невдалі жарти, російські вкиди та звичайнісінькі фейки.
Розгляньмо кілька свіжих прикладів та поговорімо про можливі наслідки.
9 серпня в анонімному телеграм каналі "✙ Вертикаль" з’явилися публікації про "жінок з Рильська (місто на так званій росії - ПТБН), які зачекалися чоловіків" і "зіграні два весілля в Суджі". Зрозуміло, що це дурнуваті ‘‘жарти’’ й сподіваємося, що більшість читачів так це й сприймає.
У чому проблема таких “жартів”?
по-перше, такі повідомлення безпідставно очорнюють українських військових;
по-друге, допомагають російським пропагандистам, які залюбки використають такі повідомлення у своїх цілях;
по-третє, засмічують інформаційний простір навколо певної теми.
"Повідомляю тг-каналу, що будь-які сексуальні дії військових стосовно людей, що живуть на окупованих територіях, не можуть містити згоди та розглядатись як стосунки — це позиція Міжнародного кримінального суду. Пишучи цей "гумор", що робить з авторитетом і репутацією українських Збройних сил цей тг-канал? До кого він їх прирівнює? І у чому звинувачує?", — справедливо зауважує журналістка Тетяна Трощинська на своїй сторінці в фейсбуці.
Після розголосу анонімна адміністрація почала виправдовувати свої публікації та частину з них видалила. Однак, спожита інформація так і залишиться в головах людей, які її прочитали, адже у своїх "вибаченнях" адміни не дали розгорнутих пояснень, які саме дописи були видалені.
Маніпуляція заради реклами. "Масштабний обстріл"
Також ми помітили, як нинішню ситуацію в Курській області адміністратори анонімних телеграм-каналів (ми нарахували 6 штук) використовують з рекламною метою. В цьому випадку йдеться про "масштабний обстріл", який нібито готує росія у відповідь.
‘‘РФ планує бомбардування та ракетну атаку. Очікуємо велику кількість шахедів, Ту-95мс, Ту-22МЗ, Міг-31К, "Калібрів" та ОТРК Іскандер. Точну дату атаки та подробиці вже опублікував…’’ — пишуть в рекламних повідомленнях.
Після слова ‘‘опублікував’’ адміністратори вказують посилання на певний телеграм-канал, у якому читачі нібито можуть дізнатися подробиці. Звичайно канал закритий і потрібно подати заявку, щоб приєднатися. Таким ганебним та оманливим способом адміністратори набивають кількість підписників, спекулюючи темою можливих обстрілів.
Адміністратори НЕ мають достовірної інформації про можливі обстріли. Вони можуть відбутися в будь-який день і з будь-якою траєкторією ракет. А от що точно знають ці адміністратори — так це те, що повідомленнями про "обстріли" охоче діляться читачі. Бо хто ж не бажає повідомити друзів та рідних про "масштабне бомбардування"?
До речі, такі ж методи використовувалися, коли діяли графіки знеструмлень — у рекламних публікаціях адміністратори вказували посилання на закриті канали, які нібито публікують СПРАВЖНІ графіки відключень. Про це ми писали тут.
Російські вкиди
На щастя Курська операція відбувається в тумані війни. Адміністратори українських телеграм-каналів, не маючи інформації про актуальні бойові дії, активно тягнуть її з російських джерел.
Мабуть, не варто нагадувати, що ця інформація не перевірена, а то й зумисно створена росіянами для дезінформації українців. Наприклад, в одних повідомленнях так звані “воєнкори” повідомляють, що між українськими та російськими військовими точаться бої за, умовно кажучи, населений пункт Х, а через деякий час вони вже пишуть, як героїчно армія так званої росії його взяла під контроль.
Але чи дійсно відбувалися бої за місто Х? Достовірно невідомо. У підсумку така інформація транслюється в український інформаційний простір і, щонайменше, деморалізує та дезінформує читачів; українські військові нібито розбиті, а російські досягли вражаючих результатів.
Недоречні жарти про зґвалтування, що дискредитують українських військових, емоційна дезінформація про ракетні обстріли заради реклами та недостовірна інформація про бойові дії на Курщині — це лише частина сміття з телеграму, яке продукують телеграм канали заради нових підписників та охоплення. Нині ми наочно спостерігаємо темну сторону анонімности та як жага до популярности сприяє поширенню найаморальнішої інформації