ПІДТРИМАТИ НАС
Допомога
ЗСУ

Житомирські військові закопують живцем мобілізованих? Фейкове відео російських пропагандистів

Відео з нібито військовим, який живцем закопує невідомого чоловіка, на жаль, активно поширюється українцями в соцмережах. Насправді перед нами інсценізація, черговий фейк російської пропаганди. Розгляньмо сьогодні деякі ознаки, що свідчать про це.
СПЕЦПРОЄКТИ
СПЕЦПРОЄКТИ

Не ведіться! Це інсценоване відео російських пропагандистів. Якщо ви вже його поширили, не соромтеся визнати свою помилку. Видаліть його та напишіть спростування. Або поширте наш допис.

У соцмережах розходиться відео, на якому ми бачимо, як людина в однострої з українським прапором на руці живцем закопує невідомого чоловіка в наручниках на цвинтарі. У супровідному тексті написано: “житомирські військові вчать мобілізованих любити”.

“Ну що, щур, не хочеш воювати? Ми зараз тут тебе прикопаєм”, — каже закадровий голос. При чому все це рясно здобрено матюками. З контексту глядачі повинні зрозуміти, що чоловік із лопатою — це працівник ТЦК, а той, що в ямі — мобілізований “ухилянт”.


 Це інсценоване відео.Насправді цього ніколи не було. Усе, що ми бачимо — справа рук російських пропагандистів, які таким чином намагаються деморалізувати українців, змусити їх боятися власної армії і зірвати мобілізацію. Інакше кажучи — класична ворожа інформаційно-психологічна операція.

На це вказує низка ознак:

▪ У дописах, які поширюють це відео, немає жодної конкретики: де, коли та за яких обставин сталася описана ситуація, хто ці люди в кадрі;
▪ Не видно облич чоловіків;
▪ Їхня поведінка схожа на гру: той, що в ямі, акуратно сидить навприсядки, натягнув на голову каптур, щоб земля не потрапила в очі, голос чоловіка з лопатою звучить неприродно, складається враження, що він виголошує раніше завчений текст;
▪ У жодному незалежному та авторитетному медіа не повідомляють про цей випадок;
▪ Ми нічого не знаємо про автора відео;
▪ Ми нічого не знаємо, хто і навіщо першим виклав відео в інтернеті.

Наші пошуки вивели на російські анонімні пропагандистські ресурси в “телеграмі” та “вкантактє”. Наприклад, серед тих, хто поширили, є відомі ведучі кремлівського проєкту “Соловьёв live”.

В український сегмент соцмереж це відео просочилося серед іншого через користувача на скрині. У своєму обліковому записі він за кілька років не опублікував жодної своєї світлини. Контент сторінки: приколи, конспірологія, ностальгія за “совком” та вряди-годи наративи, співзвучні з російськими. Регулярність публікацій в режимі спаму — 15-20 дописів на день.

На жаль, багато українців у коментарях під його дописом щиро вірять, що все, що вони бачать на відео — це щира правда й емоційно обурюються. Фейковий пост поширили майже тисячу разів.

Цю інформацію вже також встигли спростувати в Центрі протидії дезінформації. Вони стверджують, що “поширюване TG-каналами відео є черговим фейком російської пропаганди, яка за допомогою таких зрежисованих роликів намагається залякати чоловіче населення України та дискредитувати співробітників ТЦК та СП”. Проте вони не аргументують свій висновок.

Ми закликаємо вас критично сприймати інформацію. Якщо якась новина вивела вас з емоційної рівноваги — це серйозний привід для ретельної перевірки. Не довіряйте анонімним публікаціям без конкретики. За кожною новиною повинен стояти автор, якому ви довіряєте, ви повинні знати, звідки стало відомо про ту чи іншу подію. В іншому разі утримайтеся від поширення, доки не стануть відомі подробиці small logo

НАД ПРОЄКТОМ ПРАЦЮВАЛИ
Сова
Сова
фактчекерка на всі крильця
АКТУАЛЬНІ НОВИНИ
01 / 01