ПІДТРИМАТИ НАС
Допомога
ЗСУ

Російські пропагандисти сфабрикували сюжет новин від імені українського телеканалу

Уперше цей фейк ми почули минулого тижня, коли аналізували російську пропаганду на російських державних телеканалах. Тоді в програмі Салавйов Live показали відеоролик, в якому йшлося про те, що українські екологи пропонують «ховати загиблих солдатів у спеціальних біорозкладних капсулах-мішка, щоб зробити ґрунт родючішим». «У майбутньому на місцях поховань можуть з'явитися сквери, парки і навіть сільськогосподарські угіддя», — говорить закадровий голос. Російські пропагандисти ротом казали і не такі нісенітниці, тому ми навіть не звернули увагу на цю маячню. Крім того — не в наших правилах спростовувати фейки, яких немає в українському інформаційному просторі
СПЕЦПРОЄКТИ
СПЕЦПРОЄКТИ

Потрібно було лише кілька днів, щоб цей фейк таки прослизнув в українські соцмережі. Нехай і від імені ботів (поки що ми помітили це на сторінці Ulydyd online shop та Ifykyk online shop), але вже українською мовою. Ба більше — українці ведуться і починають це поширювати. Тому працюємо на випередження.

🚫 Фейкороби стверджують, буцімто пропозицію екологів озвучили 14 вересня в програмі «Єдині новини» на телеканалі «1+1».

✅ Насправді такого сюжету не існує. Ми переглянули архів програм, а також загуглили за ключовими словами і фразами. Результат пошуку — нульовий. Аналогічна ситуація і для заяв українських екологів — нам не вдалося знайти жодної публікації, де би вони про це говорили.

❗Натомість усі результати наших запитів ведуть на російські сайти-сміттярки, російські телеграм-канали, російські інформаційні сайти та російські теленовини.

✔️ Другорядні ознаки, які вказують на те, що це фейк — російськомовні субтитри. В українських новинах їх немає. Також якість озвучки сюжету настільки жахлива, що ріже вуха. Видно, що відео склепали кустарно.

✔️Крім того ми проаналізували з кілька десятків коментаторів та поширювачів фейкового відеоролика — значна частка з них — боти. На це вказують порожні або з закритим доступом сторінки, фейкові аватарки, відсутність власного контенту, публікації, замасковані під український патріотизм, а насправді з російськими наративами.

Зокрема і такі, що перебільшують втрати української сторони, щоб деморалізувати військових та загальмувати мобілізацію в Україні (власне, цю мету також переслідує фейк про заяву екологів).

🦉Цей допис написано за запитом нашої читачки Олени Перехрестюк. Надсилайте нам на перевірку сумнівну інформацію і можливо саме ваша тема з'явиться в одній із наших наступних публікацій small logo

АКТУАЛЬНІ НОВИНИ
01 / 01