ПІДТРИМАТИ НАС
Допомога
ЗСУ

Як розпізнати ШІ фейки: дрібні деталі та повтори

Світ навколо нас хаотичний, кожен дефект унікальний. Але в згенерованих зображеннях можна помітити дублювання деталей — однакові обличчя, ідентичні візерунки чи текстури. Ці повтори є важливими підказками, що зображення могло бути згенероване ШІ. Як розпізнати ці збої — розповідаємо далі.
СПЕЦПРОЄКТИ
СПЕЦПРОЄКТИ

Сьогодні пропонуємо трішки розважитися. Але тільки після того, як ви прочитаєте весь текст!;-)

Перед вами фотопортрети десяти людей, розбитих на пари. В кожній із них одне з облич справжнє, інше - згенероване штучним інтелектом. Ваша задача не лише вгадати, яке з них яке, а й навести аргументи, чому ви так думаєте. Інтуїція - це добре, вона теж робе, але й про деталі не забувайте.

А тепер вйо до протидії дезінформації!

У фільмі «Матриця» Нео бачить, як повз нього проходить чорний кіт, а слідом за ним інший, який поводиться точно так само. Це підказало екіпажу корабля «Навуходоносора», що вони потрапили в пастку — код змінено, виходи перекрито і назирцем ідуть агенти.

У реальному світі таке дежавю неможливе, але в штучно створених середовищах — чи то у віртуальній реальності, чи то в зображеннях, згенерованих нейромережами — такі повтори трапляються повсякчас, такі повтори трапляються повсякчас. І якщо у фільмі це була ознака підступу агентів, то на картинці — це важлива підказка, що зображення може бути підробкою.

Як ми розповідали в минулому тексті, штучний інтелект не завжди вміє генерувати унікальні деталі. Особливо коли йдеться про складні сцени з великою кількістю текстур або предметів. Через це візерунки на стінах, поверхня столів, структура доріг, цегла будівель або навіть предмети інтер’єру можуть повторюватися без видимих змін.

Грубо кажучи, якщо в реальному світі дефекти зазвичай неповторні — подряпина на столі, тріщини на асфальті, надколотий укіс вікна або пляма на стелі, то в світі нейромереж навіть такі особливости можуть дублюватися. Це створює відчуття “copy paste” — “вирізано-вставлено”.

Цю специфіку ШІ ви неодноразово могли бачити в голлівудських фільмах, де є сцени з великою кількістю людей. Наприклад, на фото або відео протестів, концертів, спортивних змагань можна знайти однакові обличчя. І це, як ви розумієте, анітрохи не близнюки.

Іноді можуть дублюватися вирази обличчя, але нерідко ШІ буквально перемальовує одну й ту ж особу в різних місцях, хіба що злегка змінює позу чи масштаб. Так само можуть повторюватися одяг, людська міміка або аксесуари, що створює ефект неприродної симетрії. Проте на загальному плані усе це важко помітити, на що й розраховують творці фільмів, ну а ШІ просто інакше не вміє.

‍Або ж навпаки — через нездатність відтворювати недосконалість нашого світу, фотопідробки зазвичай виглядають пластмасово-ідеальними. Навіть зображення руйнувань досконалі. Цифрові інструменти, якими створюють такі зображення, схильні до згладжування, симетрії (особливо облич) та чистоти кольорів, що створює відчуття штучности.

Щоб виявити повтори, варто уважно аналізувати зображення. Для цього його можна наблизити та перевірити текстури, пошукати однакові деталі серед предметів, звернути увагу на натовпи людей і природні елементи. Використовуйте інструменти на кшталт AI or Not. Якщо бачите клоновані деталі – зображення, ймовірно, фейкове.

Як і в «Матриці», повторювані елементи сигналізують про те, що перед нами – не справжній світ, а його симуляція. У цифрову епоху, коли візуальна дезінформація стає дедалі витонченішою, вміння розпізнавати такі маркери допоможе уникнути маніпуляцій та фейків.

П. С. Важлива ремарка для тих, хто зголосився розважитися: на одному з зображень можливий підступ, що частково не відповідає умовам задачі. Але ж і дезінформація підступна, тому ви мусите бути до цього готові.

 small logo «Цей текст створено у співпраці з «Детектором медіа» за підтримки Міністерства закордонних справ, у справах співдружності та розвитку Великої Британії та Zinc Network». 

НАД ПРОЄКТОМ ПРАЦЮВАЛИ
Сергій Одаренко
Сергій Одаренко
редактор По той бік новин
Сова
Сова
фактчекерка на всі крильця
АКТУАЛЬНІ НОВИНИ
01 / 01