ПІДТРИМАТИ НАС
Допомога
ЗСУ

Чи пов'язані сонячні цикли з історичними подіями?

Сьогодні розкажемо про сонячні цикли та як українські медіа маніпулятивно пов’язують їх із історичними подіями.
ПРАВДА
ПРАВДА

Постійні читачі могли помітити, що у нас окрім навколовоєнних тем (постійна рубрика #ПоТойБікВійни), останнім часом з’явилися тексти на близько наукову тематику. Один із останніх — про зупинку Гольфстриму

 


Сьогодні розкажемо про сонячні цикли та як українські медіа маніпулятивно пов’язують їх із історичними подіями.


📌 Про що йдеться

Нині триває 25-й цикл сонячної активности. Один цикл – це приблизно 11-ти річний період активности Сонця, яка проявляється у збільшенні кількости сонячних плям та спалахів, видимих на поверхні. Також за цей час відбувається зміна сонячних полюсів.

Науковці зафіксували перший цикл ще в 1755 році. Відтоді й рахують. Згідно зробленій у 2020 році заяві [1] НАСА, 25-й цикл почався в 2019. Очікується, що активність Сонця зростатиме до прогнозованої високої приблизно в 2025 році. Після цього Сонце почне «заспокоюватися» і знижувати свою активність.

Цикли завжди мали різну інтенсивність, у періоди максимальної сонячної активности фіксувалося від 100 до 300 сонячних плям протягом 30 днів. У силу того, що ми маємо дані лише за 25 циклів, робити прогнозування досить непросто, але вчені обережно припускають, що 25-й цикл буде м’яким і з фіксуванням до 185 сонячних плям.

Максимум циклу, який супроводжується корональними викидами маси та іншими явищами, може бути небезпечним для астронавтів та супутників, а магнітні бурі можуть пошкоджувати електромережі. Докладніше про «Одинадцятирічний цикл Сонця» можна дізнатися з відео на каналі «Всесвіт UA» [2].

📌 Але чи пов'язані сонячні цикли з історичними подіями?

У двох — https://bit.ly/3EA70xa — https://bit.ly/3EBjFA9 — досить давніх матеріялах, розміщених на ресурсі «Історична правда», стверджується, що можуть. Кілька днів тому про них знову згадали через наближенням 2024 року, а це близький максимум 25-го сонячного циклу. Наприклад, автор однієї зі згаданих статей

Автори, напевно непогані історики, легко пригадують історичні події, які припадають на піки сонячної активности. Але невже Сонце дійсно підштовхує людство до дій?

✅ Скоріш за все, ні. Звичайно ж, хороший історик пригадає різні повстання, війни, важливі реформи, революції, бунти, які припали на роки як пов’язані з максимумом сонячного циклу, так і непов’язані.

На графіку в першому коментарі ви можете бачити звичайне підганяння історичних подій до певних часових проміжків. Спостерігається кореляція. Але, як вчать на кожному елементарному курсі зі статистики, кореляція не передбачає причинно-наслідкового зв'язку.

Не завжди зміни однієї величини впливають на зміни іншої. Також якийсь третій фактор може викликати зміни у цих двох величин. Або цих факторів може бути більше. Може бути і таке, що зв’язку між перемінними взагалі немає. Ці тези є неймовірно прості і затерті до дірок у науково-популярній літературі.

На графіку зі статті «Історичної правди», який ніби то показує зв'язок між сонячною та соціальною активністю, зв’язок відсутній. Просто з величезного масиву історичних даних відібрані ті, які відповідають пікам сонячної активности. Подібний підгін даних створює ілюзорну картину, яка хибно інтерпретується.

Сонячна активність не сприяє соціальним змінам, як і соціальні зміни не сприяють збільшенню сонячних плям. З подібними кореляціями можна ознайомитися на цьому сайті. На першому графіку ви можете бачити, як витрати в США на науку корелюють із самогубствами через повішення. А на другому графіку можна спостерігати кореляцію між кількістю людей, які потонули в басейні, з кількістю фільмів, у яких знімався Ніколас Кейдж.

🦉 Усі ми хочемо швидшої перемоги України. Але не варто розраховувати, що історичні зміни обов’язково відбудуться, бо ж «розжарення» Сонця 25-го циклу припадає на 2024-2025 роки. Максимальна підтримка української армії куди краще сприяє наближенню перемоги, ніж очікування піку сонячної активности через «два-три місяці». Не варто чекати з Сонця погоди.

Спеціально для По той бік новин підготував Дмитро Філіпчук.
📖 Джерела:
1. https://www.nasa.gov/.../solar-cycle-25-is-here-nasa-noaa...
2. https://youtu.be/swnMxfml6_I

АКТУАЛЬНІ НОВИНИ
01 / 01