ПІДТРИМАТИ НАС
Допомога
ЗСУ

Куркума може бути чудовою спецією, але не ліками

Станом на сьогодні є величезна кількість досліджень, пов'язаних із речовиною куркумін, яка є основним компонентом куркуми. Однак щодо великої користі для здоров'я, вживання куркуміну має свої нюанси. Якби куркумін був дійсно ефективним з точки зору медицини, то це безперечно б відобразилося в дослідженнях і статтях відповідних авторів. Проте деякі дослідження, які пропонують позитивні результати щодо впливу куркуміну на здоров'я, часто викликають сумніви і критику у науковій спільноті.
ПРАВДА
ПРАВДАСтаном на зараз є понад 16 тисяч досліджень речовини куркуміну, яка є компонентом куркуми і відповідає за жовтий колір. Скоріше за все, вживання куркуміну не принесе великої користі для здоров’я. Якби ця речовина дійсно була ефективною в медицині, то ці ефекти неодмінно би зафіксували автори цих досліджень. Роботи, в яких ніби то показано ефективність куркуміну, не витримують критики.📌 Про що йдеться

В одній з критичних робіт [1] в Журналі медичної хімії вчені зазначили: «Куркумін це як ракета, яка постійно вибухає на стартовому майданчику і ніколи не досягає атмосфери чи наміченої цілі».

Вибухнула ця «ракета» і в нещодавньому дослідженні, яке було опубліковане в BMJ Evidence-Based Medicine [2]. Важливо, що в ньому фігурує саме куркумін, а не куркума. Натомість медіа — від Gardian до УНІАН — помилково написали про куркуму.

✅ У куркумі знаходиться близько 3-5% куркуміну, щоб отримати дозу, яку використовували в дослідженні, потрібно з’їсти 60 грам куркуми (близько шести столових ложок). І так щодня протягом 28 днів. Не факт, що людина стане схожою на пікачу, а от печінка може не витримати.

📌 Тепер до дослідження.

У ньому порівнювали ефективність куркуміну та препарату омепразолу в покращенні результатів лікування пацієнтів з функціональною диспепсією (розлад шлунку з болем та дискомфортом, який може збільшуватись з тривожністю людини).

▶️Учасників поділили на групи, які приймали:

а) тільки куркумін;
б) тільки омепразол;
в) куркумін + омепразол (пацієнти отримували по дві капсули 250 мг куркуміну чотири рази на день і по одній капсулі 20 мг омепразолу один раз на день протягом 28 днів).

❗Що ставить під сумнів висновки дослідження

1. Дослідження було профінансоване Тайським фондом традиційної та альтернативної медицини. Щонайменше, це сигнал, що до результатів варто ставитися критично.

2. Хоч автори й заявляють, що дослідження сліпе, але, враховуючи, що куркумін має характерний смак і запах, пацієнти могли знати, що саме вони приймають. Також у дослідженні не було оцінки засліплення. Дивно, що рецензенти не звернули увагу на цей момент.

👉 «Не спостерігалося покращення показників задоволеності від прийому капсул. Ймовірно, це може бути пов’язано з тим, що учасники відчували неприємний смак або запах куркуміну, і це могло спричинити зниження задоволення від вживання», — пишуть дослідники.

3. Через відсутність групи плацебо залишається невідомим ефект відсутності лікування.

4. Як зазначає лікар Cyriac Abby Philips [3], дослідники не використовували рекомендоване лікування функціональної диспепсії. Також вони не притримувалися рекомендованого часу лікування, а омепразол не є рекомендованим при функціональній диспепсії. Частково лікування було неправильне.

🦉По суті, в дослідженні було показано, що підхід до лікування не спрацював так, як очікувалось, тому не дивно, що між трьома групами ну було помітно суттєвих відмінностей ні в плані лікування, ні в плані побічних ефектів.

Підготував Дмитро Філіпчук.
Джерела:
1. https://pubs.acs.org/doi/full/10.1021/acs.jmedchem.6b00975
2. https://ebm.bmj.com/.../early/2023/07/26/bmjebm-2022-112231
3. https://twitter.com/theliverdr/status/1701433756542960032 

АКТУАЛЬНІ НОВИНИ
01 / 01