ПІДТРИМАТИ НАС
Допомога
ЗСУ

Скандальне мистецтво: чому «Алея героїв» у Варшаві викликала обурення в українців?

У Варшаві встановили інсталяцію «Алея героїв» зі стендами для фотографування, де перехожі могли приміряти образ українських військових. Така концепція викликала обурення серед українців, які вважають це невдалим та цинічним способом привернути увагу до війни.
ПРАВДА
ПРАВДА

Відео з трьома тантамаресками, на яких зображенні українські військові, обурило користувачів соцмереж. Тантамарески — це стенди для фотографування з отворами для голови. За задумом, людина встромляє у них свою голову й в результаті має світлину, на якій її обличчя поєднується із зображенням на тантамаресці. Такі фотостенди ви могли бачити на пляжах, у цирках, зоопарках та інших розважальних місцях.

У цьому випадку звичайні перехожі мали б відчути себе в образі...українських військових. Принаймні так це хотіли бачити організатори.

“Який жах! Не очікувала, що вони таке вчинять! Ганьба, — пишуть під роликом українці, — цинічно і тупо!”.

Ми уважно переглянули відео та з’ясували: хто, де та для чого встановив ці стенди. Далі ділимося з вами нашими знахідками.

 
 

Про відео

На тантамаресках, окрім світлин військових, є також QR-коди та написи: “SŁAWA BOHATEROM” (Слава героям), “ZOSTAŃ BOHATERKĄ” (Стань героїнею), “ZOSTAŃ BOHATERЕM” (Стань героєм). Поруч із кожним портретом вказані дати нібито народження й смерти військових.

На одному зі стендів організатори інсталяції використали зображення жінки, а на двох інших — чоловіків. Нам вдалося знайти оригінальну фотографію лише жінки. Це світлина блогерки Євгенії Емеральд. Вона жива й нині себе позиціонує як громадська діячка.

Оригінальна світлина Євгенії Емеральд

На стенді з чоловіком є спотворена дата — 01.0411.2023. Незрозуміло чи це який таємничий задум, чи проста помилка.

Тантамарески, як можна було здогадатися за мовою написів, були встановлені в столиці Польщі — Варшаві. Авторка відео — користувачка інстаграм Daria Vasiutina. Вона завантажила його на свою обліковку 27 жовтня.

“В центрі Варшави от така інсталяція чи як це можна назвати… Люди підходять із щасливими обличчями фотографуються там. Це наче якийсь сюр… Поки не знаю який великий смисл вкладали «митці» в оце, але який би він не був, виглядає це просто жахливо.”, — написала обурено Daria.

Про авторів

Інсталяція належить ініціативі “Pracownia Otwartych Kryzys”. На їхню обліковку в інстаграм ведуть вказані на стендах QR-коди. Свій проєкт автори назвали “Алеєю героїв” та закликали до нього долучитися всіх небайдужих.

За нашими спостереженнями, (спів)засновник цієї ініціативи — польський фотограф Janek Zamoyski. Наприклад, 24 жовтня він проводив ще одну подію, пов’язану з війною росії проти Україні. Напевно, “Алея героїв” з тантамаресками це саме його задум, або він один із її авторів. Також до акції причетна мисткиня Zhanna Kadyrova.

Ось як пояснюють ціль акції організатори:

“Акт вставляння обличчя в отвір — це двозначний та провокаційний жест. Гасло «Стань героєм/героїнею!» натякає на легкість прийняття героїчної ролі, але водночас ставить питання про автентичність такої позиції.
Робота також критично осмислює соціальну та медійну експлуатацію героїзму, показуючи, як він стає інструменталізованим і підпорядкованим певним наративам.
Хоча проєкт осмислений у специфічному контексті війни в Україні, «Алея героїв» зачіпає універсальні питання щодо конструювання колективної пам’яті та її репрезентації”.

З більш докладним описом цілей проєкту, можна ознайомитись за посиланням.

Хай там як, тантамарески не простояли довго. Автори прибрали їх, щойно відчули на собі гнів українців. 27 жовтня вони також просили вибачення й повідомили, що інсталяцію більше не виставлятимуть.

Ось текст їхнього вибачення:

“Щиро перепрошуємо за те, що образили ваші почуття. Звісно, це не було нашою метою. Навпаки, ми прагнули звернути увагу на величезну самопожертву, яку вимагає боротьба за свободу України, а через неї й Польщі.
У цих графіках були використані фотографії реальних людей. Ці зображення були оброблені, і нам здавалося, що їх неможливо впізнати. Однак у наш час виявилося, що розпізнати цих реальних людей не є проблемою.
Ми щиро перепрошуємо за це. Інсталяція вже була видалена з публічного простору у Варшаві й більше не буде експонована".
Тим часом російські пропагандистські сміттярки активно розкручують цю історію та тішать нею своїх читачів.
У підсумку маємо приклад сумнівної акції, яка обурила величезну кількість людей. Добре що її автори швидко відреагували на критику та попросили вибачення. А що ви думаєте про цю акцію? small logo

Підготував Дмитро Філіпчук.

 

НАД ПРОЄКТОМ ПРАЦЮВАЛИ
Дмитро Філіпчук
Дмитро Філіпчук
автор По той бік новин
АКТУАЛЬНІ НОВИНИ
01 / 01