ПІДТРИМАТИ НАС
Допомога
ЗСУ

Я розпізнати фейкового експерта?

Як же розпізнати фейкового експерта? Кілька разів ми вже про це розповідали. Наші поради далеко не вичерпні і не в кожному випадку застосовні. І не факт, що допомогли б вивести Субботу на чисту воду, як це зробив Ілля Полудьонний з видання Свідомі. Але це початок, зачіпка, яка допоможе принаймні засумніватися і почати пошук правди
ПРАВДА
ПРАВДА

Дай людині рибу, і ти нагодуєш її лише раз. Навчи її ловити рибу, і вона буде годуватися нею все життя. Ми регулярно спростовуємо циклічні фейки. Але нам знову і знову присилають неправдиві заяви різних липових науковців, псевдознавців та інших арестовичів. А тепер ось це рослідування, про яке ви всі, напевно, вже чули http://bit.ly/3o4roSg А якщо ні - радимо прочитати. Дорж Бату, Інструктор.юа, Спартак Суббота. А ще ж колись був "доктор Пі"...

Як же розпізнати фейкового експерта? Кілька разів ми вже про це розповідали. Наші поради далеко не вичерпні і не в кожному випадку застосовні. І не факт, що допомогли б вивести Субботу на чисту воду, як це зробив Ілля Полудьонний з видання Свідомі. Але це початок, зачіпка, яка допоможе принаймні засумніватися і почати пошук правди.

Відповідність

Експерт — не професія. Цьому ніде не вчать. Він не може тільки тим і займатися, що наліво й направо роздавати всім охочим коментарі. Це звичайна людина, яка володіє темою, оскільки працює у відповідній галузі, має фахові знання. Скажімо, протипожежну безпеку може коментувати пожежний інспектор, новий правопис — філолог, будівництво — архітектор. Але аж ніяк не якийсь політолог. Хіба що в минулому він цим займався.

Здавалося б — очевидні речі. Але на практиці часто бачимо, як той же український правопис коментують російськомовні, ведення війни — люди, які не мають жодного відношення до армії, коронавірус — правоохоронці. Приклади можна продовжувати без кінця — це щодня відбувається на телеекранах, в газетах, на радіо.

Пам’ятаєте жарт: «Звідки взялося стільки аграріїв?! Нормальні ж були вірусологи!» Так от, в ньому є великий шмат правди. Якщо сьогодні експерт коментує державний бюджет, а завтра авторитетно розповідає щось про туризм та авіаперевезення — довіряти його словам не варто. Не може одна й та ж людина бути гарним фахівцем у всіх галузях. Справжній експерт коментує тільки ту тему, якою безпосередньо займається. Або принаймні щось близько споріднене з нею.

Компетентність

Дізнайтеся, яка в експерта освіта. Переконайтеся, що це авторитетний навчальний заклад, а не якась «шарашкіна контора», що торгує дипломами в підземному переході. Поцікавтеся, де експерт працював у минулому, які має здобутки, наукові публікації. Якої думки про його фаховість «колеги по цеху»? Вчора це особливо на часі було в галузі медицини. Сьогодні - військовій. Фейкових експертів розвелося, що жаб на болоті.

Репутація

Варто промоніторити колишні заяви експерта — наскільки вони притомні, чи підкріплені фактами? Якщо в минулому він давав якісь прогнози на майбутнє — дізнайтеся, з якою точністю вони справдилися. Якщо ж експерт передбачав розвиток подій у такий спосіб, що це неможливо перевірити — не вірте йому. Це гадання на кавовій гущі. Справжній знавець не боїться визнавати свою некомпетентність. Тільки шахраї зі цілковитою впевненістю відповідають на будь-які запитання.

Незалежність 

Важливо розуміти, на кого працює експерт — хто йому платить гроші. Може так статися, що його заяви залежать не від об'єктивної дійсності та аналізу фактів, а від поставлених роботодавцем задач. Особливо часто це можна спостерігати серед політологів. Ледве не кожен «пригрітий» певною політичною силою, на догоду якої і коментує. Інший експерт може критикувати, наприклад, державну закупівлю ліків через міжнародні організації. В такому разі варто дослідити, чи не має він зв’язків з фармацевтичними компаніями або іншими зацікавленими сторонами.

Виваженість

Завжди звертайте увагу на тональність експерта. Наскільки його слова виважені. Фаховий експерт рідко коли дозволяє собі робити гучні безпідставні заяви. Коли питання, яке він коментує, не має однозначної відповіді — навряд чи висновки будуть категоричними та однозначними. Емоційність в словах може свідчити про спробу відвернути увагу суспільства від якоїсь іншої теми. Або про спробу спровокувати збурення серед людей, поляризувати їхнє ставлення до проблеми.

P.S. З якими пунктами ви погоджуєтеся, а з якими ні? Чи слідкували за Спартаком Субботою? Чи мали підозри, що з його компетентністю щось не так? Пишіть у коментарях small logo

НАД ПРОЄКТОМ ПРАЦЮВАЛИ
Сергій Одаренко
Сергій Одаренко
редактор По той бік новин
АКТУАЛЬНІ НОВИНИ
01 / 01