Ризик хвороби зростає на 50 відсотків? Пояснюємо природу ризиків та що насправді означає їх збільшення
Гелловін накивав п’ятами, але жахи залишилися. Де? Та все у тих самих текстах навколонаукових новин!
“Вживання чогось збільшує ризик певної хвороби на 50%”, — нерідко можна побачити такі заголовки. Але що саме означає ця фраза? Кожен другий любитель цього захворіє? У тому то й річ, що ні!
Майже щодня журналісти пишуть про результати наукових досліджень. Однак, спрощуючи складні наукові дослідження, нерідко спотворюють їхні результати. Особливо це стосується медичних тем, де поняття "ризик" часто вживають не зовсім коректно.
Розберімося, що насправді означає, коли науковці кажуть про збільшення ризику якоїсь хвороби на певний відсоток.
Почнімо з визначення
Ризик – це ймовірність того, що трапиться щось погане, але НЕ обов’язково.
Ризик зазвичай розраховують та показують у два способи: відносний та абсолютний.
Відносний ризик – це відношення ризику в групі, що зазнала впливу певного фактора, до ризику в групі, що не зазнала такого впливу. Щоб його дізнатися, потрібно ймовірність однієї події поділити на ймовірність іншої.
За підрахунками, у 60-70% досліджень в анотаціях (короткий зміст наукової роботи) повідомляють лише про відносний ризик, а показники абсолютного можна дізнатися з таблиць, ілюстрацій, чи повного тексту.
На жаль, журналісти часто читають лише анотацію дослідження, тому й пишуть лише про відносний ризик.
Розгляньмо вигаданий приклад для кращого розуміння. Буде трохи математики, але не лякайтеся.
Щоб ви не занудьгували, уявімо, що є дві групи вампірів. Перша група п’є кров, а друга – не п’є. У першій групі діабет виникає в 0.75% вампірів. У другій групі — у 0.50%. Щоб знайти відносний ризик потрібно відсоток хворих, які зазнали впливу фактора ризику, поділити на відсоток хворих, які не зазнали цього впливу:
(0.75/0.50 – 1) х 100 = 50. Маємо збільшення у 1.5 раза (або на 50% більше).
Тепер знайдімо абсолютний ризик.
Абсолютний ризик — це різниця між двома ризиками. Він показує, на скільки відсотків збільшується або зменшується ризик події (тут — хвороби) в одній групі, порівняно з іншою.
0.75 – 0.50 = 0.25. Маємо збільшення ризику на 0.25%. Також можна сказати, що серед любителів крови на діабет захворіє 8 вампірів з 1000, а серед тих, хто кров не п’є – лише 5 з 1000.
Ба більше, інколи відносний ризик може бути майже однаковим у двох дослідженнях з різними базовими ризиками. Розглянемо це на прикладі двох уявних досліджень.
Перше дослідження:
Маємо дві групи по 60 людей. На першу групу впливає фактор Х і негативний ефект фіксуємо у 3 людей з 60. На другу групу фактор Х не впливає і негативний ефект фіксуємо у 2 людей з 60.
Рахуємо:
Відносний ризик: 0.05/0.03 = 1.67 = 67%. Відносний ризик зростає на 67%.
Абсолютний ризик: 0.05 – 0.03 = 0.02 = 2%. Абсолютний ризик зростає на 2%.
Друге дослідження:
Маємо дві групи по 60 людей. На першу групу впливає фактор Х і негативний ефект фіксуємо у 40 людей з 60. На другу групу фактор Х не впливає і негативний ефект фіксуємо у 24 людей з 60.
Рахуємо:
Відносний ризик: 0.66/0.40 = 1.65 = 65%. Відносний ризик зростає на 65%.
Абсолютний ризик: 0.66 – 0.40 = 0.26 = 26%. Абсолютний ризик зростає на 26%.
Як бачимо, для кращого розуміння результатів важливі показники не лише відносного ризику, а й абсолютного. Якщо ви журналіст і вас це дійсно зацікавило, то радимо користуватися ресурсом RealRisk, він допоможе обчислювати ризики. А також ознайомтеся з цим коротеньким відео.
Сумний приклад з історії
У 1995 році Комітет з безпеки лікарських засобів Великої Британії повідомив, що ризик розвитку тромбоемболії (закупорка артерії чи судини згустком крові) збільшується вдвічі у жінок, які приймають протизаплідні препарати третього покоління. Ця новина занепокоїла жінок, багато з них припинили приймати ці контрацептиви. Надалі в країні зросла кількість небажаних вагітностей і додаткових абортів (13 тисяч).
Але, ймовірно, цього можна було запобігти, якби про ризик повідомили по-іншому:
За підрахунками, тромбоемболія розвивалася в 1 жінки з 7000, які приймали протизаплідні препарати попереднього покоління. Серед тих, хто приймав препарати третього покоління, тромбоемболія розвивалася у 2 жінок з 7000. Відносний ризик збільшився на 100%, а от абсолютний на 0,0143%.
Отже, ризик може бути представлений як у відносному, так і в абсолютному вираженні. Якщо журналісти повідомляють лише про відносний, а про абсолютний забувають, то читачі можуть мати перебільшене уявлення про заявлені розміри ефектів
Підготував Дмитро Філіпчук.