ПІДТРИМАТИ НАС
Допомога
ЗСУ

Жінки в ЗСУ: що змінилося за останні роки

«Жінка в армії – це жах… тебе не вважають за людину насправді», — таку провокативну фразу нещодавно дозволив собі радник керівника Офісу президента України. Начебто хотів привернути увагу до проблем, з якими стикаються жінки в ЗСУ, натомість знецінив сотні тисяч жінок усього світу, які служать у Збройних силах своїх країн. І передусім, звісно ж, українок, яких теж десятки тисяч. Чому військова служба, це така ж жіноча справа, як і чоловіча, пояснюємо. Попереджаємо: цифр буде багато
СПЕЦПРОЄКТИ
СПЕЦПРОЄКТИ

Станом на початок липня 2022 року у Збройних силах України працюють понад 40 тисяч жінок. Про це розповіла заступниця Міністра оборони України Ганна Маляр. За її словами, загальна чисельність ЗСУ – 261 тисяча людей, з них саме військових – 215 тисяч, решта – наймані цивільні працівники. Тобто, жінок у ЗСУ – щонайменше 15,3%. До слова, з 24 лютого в Україні добровільно мобілізувалися близько тисячі жінок

Якщо порівняти із показниками попередніх років, то в 2014 році військовослужбовиць у Збройних силах було 16 557, а вже в 2021 – 32 569 – майже вдвічі більше. З них 1 054 – старші офіцерки. З 2013 року кількість жінок-офіцерів зросла майже втричі – станом на 2021 рік їх було п’ять тисяч, а кількість курсанток у військових навчальних закладах збільшилася майже в чотири рази. 

Відповідно до звіту «Стан реалізації у ЗСУ гендерної політики держави», станом на кінець 2019 року, жінки складали понад 10% від загальної чисельності особового складу, залученого до виконання завдань в операції Об’єднаних сил, а серед миротворців кожною двадцятою була жінка. 

До грудня 2021 року статус учасниць бойових дій отримали 16,7 тисячі українських жінок-військових. 

А що ж в інших країнах? 

У Сполучених Штатах Америки станом на кінець 2020 року жінок у Збройних силах було 17,2% – 229 933 з 1 млн 334 тис. загалом. Серед офіцерського складу жінок – 18,9%. 

У сусідній Польщі кількість жінок-військових, станом на 31.12.2021 – 9 373, це 8,3% від усіх військових країни. Водночас на керівних посадах у Збройних силах країни жінок аж 16,4%.

Історія жінок в Збройних силах Ізраїлю (ЦАГАЛі) – це власне історія не просто служби в армії на рівні з чоловіками, а боротьби за право отримувати ті військові спеціальності, що їх до цього вважали лише «чоловічими». 

З 1949 року, коли жінки в армії були або медсестрами, або офісними працівницями, до 2022 – коли збільшують кількість місць для жінок у бойових підрозділах. Між 2013 і 2017 роками кількість жінок на бойових посадах у піхоті збільшилася у 3,5 рази: з 43 500 до 265 600. Станом на нинішній рік 18% бойових посад у ЦАГАЛі займають жінки. 

Жінки також очолюють розвідку, командують батальйонами регулярного полку та артилерії. Загалом близько 40% у Збройних силах Ізраїлю – жінки, зважаючи на обов’язкову строкову службу для всіх. 

В Україні жінки отримали право посідати такі ж посади та отримувати аналогічні військові звання, що й чоловіки, лише у 2018 році. Тому у нас ще все попереду. 

Хоча, за словами Ганни Маляр, у ЗСУ вже зараз є достатньо унікальних жінок. Серед них вона наводить приклад тренерки з глибоководного військового дайвінгу, яка дає фору чоловікам, на яких зазвичай покладають більше сподівань через кращі фізичні показники. 

«У нас є жінка-генерал Тетяна Остащенко, яка очолює медичні сили. Повірте, там на такому рівні управління здійснюється! Коли ви слідкуєте за її роботою, у вас не виникатиме запитань: жінка це чи чоловік, це справжній військовий!», – наголошує заступниця міністра оборони.

Що ж до слів про «жах» і «не сприймають за людину» Ганна Маляр обережно коментує, мовляв, Збройні сили, як і будь-яка структура чи галузь, – це відображення суспільства загалом. Якщо в соціумі є упередження щодо «жіночого» та «чоловічого», то в армії це буде також. Тому починаймо з себе, навіть якщо ми в тилу. 

Авторка: Ірина Небесна

🦉Цей текст вийшов у рамках нашого нового спецпроєкту #ПоТойБікГендеру. Підписуйтеся на нашу сторінку, щоб не пропустити нові публікації. Попереду на вас чекає багато цікавого!  
НАД ПРОЄКТОМ ПРАЦЮВАЛИ
Ірина Небесна, фактчекерка По той бік гендеру
Ірина Небесна, фактчекерка По той бік гендеру
АКТУАЛЬНІ НОВИНИ
01 / 01