«Військовий облік не дорівнює мобілізації»: чому восени не всі жінки підуть до армії
На початку липня у соцмережах почали ширити інформацію, нібито жінкам, які стануть на військовий облік, заборонять виїжджати за кордон під час дії воєнного стану.
Юристка-аналітикиня ГО «Юридична сотня» Марія Звягінцева каже, що нині діють певні обмеження щодо виїзду за межі України для військовозобов’язаних, але окремої законодавчої норми, яка б обмежувала пересування жінок, немає.
Треба розуміти, що в умовах військового стану військовозобов’язані мають повідомляти про зміну місця проживання.
Що стосується виїзду жінок за кордон, то такої заборони не буде. Міністерство оборони України спростувало інформацію про примусову мобілізацію жінок та обмеження для них щодо перетину кордону.
Старт мобілізації жінок – це фейк, створений російською пропагандою, заявила заступниця міністра оборони Ганна Маляр.
Мобілізували лише тих жінок, які виявили бажання служити на користь державі, запевняють у полтавському військкоматі. Про кількість призваних вважають за доцільне поки що не говорити.
Киянка Юлія – колишня працівниця СБУ, звільнилася зі служби у званні майора кілька років тому. Зараз вона – військовозобов’язана в запасі.
Хто може виїжджати за кордон під час військового стану?
Насамперед правила виїзду за кордон регулює Постанова Кабміну № 57, яка містить положення про певні обмеження під час воєнного стану і говорить про можливість чи неможливість виїзду військовозобов’язаних. Наприклад, якщо людина самостійно виховує дітей, багатодітна мати чи батько. Зараз жінки виїжджають без обмежень. Чоловіки виїжджають без обмежень, якщо в них є підстави для відтермінування мобілізації.
Виїжджати зможуть, зокрема, військовозобов’язані жінки та чоловіки, на утриманні яких є троє і більше дітей віком до 18 років, мами чи тата-одинаки.
Також таке право мають особи, які навчаються за кордоном за стаціонарною чи змішаною формою навчання – від здобувачів професійної освіти до аспірантів та докторантів.
Насправді щодо виїзду військовозобов’язаних дуже багато нюансів.
Чи можуть призвати жінок, які мають невійськову професію?
Якщо жінка має невійськову спеціальність або не споріднену до військової, її навряд чи мобілізують.
"Це означає, що жінка відповідної професії чи спеціальності стає військовозобов’язаною та перебуває у запасі Збройних сил, Національної гвардії чи інших військових формувань", – наголосили в Центрі протидії дезінформації РНБО.
В Україні більшість медичного персоналу – як лікарі, так і медичні сестри – військовозобов’язані.
Чи братимуть жінок на військовий облік восени?
17 грудня 2021 року набрав чинності наказ Міністерства оборони, що розширив перелік професій для жінок, які мають стати на військовий облік. Цей список зчинив справжній ажіотаж, адже, відповідно до нього, практично всі жінки мали йти до військкомату. Згодом Міноборони оприлюднило нову редакцію закону, де залишили 6 професій та 14 спеціальностей, за якими мали брати на військовий облік.
Документ, що регулює військовий облік жінок – наказ Міністерства оборони України № 35, який вносить зміни до наказу № 313 – чинний із першого квітня цього року.
Він, фактично, містить два списки: перелік спеціальностей і професій, споріднених із військово-обліковими спеціальностями, та перелік спеціальностей і професій, за якими жінок беруть на військовий облік. І другий перелік значно вужчий.
На облік мали брати лише жінок, придатних до військової служби за станом здоров’я та віком.
Серед спеціальностей, споріднених із військовими, у документі були зазначені: хімія та інженерія, біологія; телекомунікації та радіотехніка; комп’ютерні науки, комп’ютерна інженерія, системний аналіз, кібербезпека; метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка; харчові технології, медична та психологічна реабілітація, облік і оподаткування; маркетинг, менеджмент, підприємництво; економіка, фінанси, банківська справа та страхування; видавництво та поліграфія тощо.
За наказом, Головнокомандувач ЗСУ мав проконтролювати взяття жінок на військовий облік відповідно до Переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями з 1 жовтня 2022 року.
Тобто процес мав стартувати 1 жовтня, наказ не визначав кінцевої дати та, відповідно, часу, коли мали б штрафувати за порушення. Але схоже, що в Генштабі вирішили зачекати з впровадженням цієї норми.
14 липня цього року Генштаб ЗСУ заявив, що жінок в Україні братимуть на військовий облік лише за їхньою згодою.
Окрім того, у Генштабі пропонують розпочати цю процедуру не раніше ніж через місяць після завершення військового стану в нашій державі.
За словами юристки, зараз про якийсь чіткий алгоритм взяття на військовий облік жінок не йдеться й дуже ймовірно, що зміни в чинному законодавстві ще будуть.
Авторка: Наталка Сіробаб